POZOR! Meteorológovia varujú pred extrémnym teplom: Pre tieto okresy vydali výstrahy až tretieho stupňa!

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na horúčavy. Teploty na juhozápadnom Slovensku môžu dosiahnuť 38 stupňov Celzia.

SHMÚ o tom informuje na svojej stránke.

Prílev veľmi teplého vzduchu od juhu k nám vyvrcholí vo štvrtok pred studeným frontom, ktorý sa bude vlniť nad Českom. „Teplota na juhozápade lokálne dosiahne až okolo 38 stupňov Celzia, no 33 – 36 stupňov Celzia môže lokálne byť aj v severnejších regiónoch, čo sú extrémne vysoké hodnoty spôsobujúce zvýšenú záťaž organizmu,“ uviedli meteorológovia.

Pripomenuli, že je dôležité nezabúdať na pitný režim. A v rámci možností sa vyhýbať zvýšenej fyzickej aktivite a priamemu slnku, najmä okolo poludnia a popoludní.

Studený front prinesie ochladenie v piatok (9. 7.), vyskytnú sa aj búrky, ktoré môžu byť lokálne aj intenzívne.

V niektorých okresoch Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja môžu teploty vo štvrtok dosiahnuť až 38 stupňov Celzia.

Výstrahy tretieho stupňa platia v týchto lokalitách v čase od 15.00 do 18.00 h. Meteorológovia varujú, že vysoká teplota predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

V okresoch na strednom, južnom a juhovýchodnom Slovensku platia výstrahy druhého stupňa pred vysokými teplotami. Očakáva sa tam miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu do 36 stupňov Celzia.

Prvý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami platí v okresoch najmä na severnom, časti stredného a východného Slovenska. Teploty tam môžu dosiahnuť do 34 stupňov Celzia. Výstraha platí v čase od 15.00 do 18.00 h.

Zdravotnícki záchranári pripomínajú, že počas vysokých teplôt netreba zabúdať na pitný režim. Pomáha predchádzať kolapsom z tepla, preto treba piť priebežne a nečakať na pocit smädu. Vysoké teploty podľa záchranárov predstavujú záťaž na organizmus, najohrozenejšie sú deti, seniori a chronickí pacienti.

Vhodné nápoje sú napríklad minerálne vody s obsahom sodíka do 100 miligramov na liter, bylinkové a ovocné čaje alebo šťavy. Obsahovať by mali čo najmenej cukru, do šiestich percent, ten totiž zvyšuje pocit smädu.

Nevhodný je tiež alkohol, ktorý zvyšuje produkciu tepla v organizme. Ideálne nie sú ani príliš studené nápoje. Pri pobyte na slnku treba myslieť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Ak dôjde k zdravotným ťažkostiam v dôsledku prehriatia, treba pacienta preniesť do chladnejšieho prostredia a podávať mu tekutiny po malých dúškoch, ideálne čistú vodu. V prípade zhoršenia zdravotného stavu je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

 

zdroj: Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com