POZOR, DÔLEŽITÉ: Ako postupovať keď ste doma a objavia sa príznaky COVID-19?

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na sociálnej sieti facebook návod ako postupovať keď ste doma a objavia sa príznaky COVID-19.

„V prvom rade nepodliehať panike a zachovať pokoj“ radí lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD. Izolujte sa a použite osvedčené „recepty“ na samoliečbu. V infografike sa dočítate aké.

Dajú sa očakávať aj ťažšie príznaky, ako je dýchavičnosť, bolestivý kašeľ alebo silné bolesti hlavy a intenzívna únava. Môžu byť síce nepríjemné, ale viac ako 95% ľudí ich zvládne svojpomocne doma pomocou oddychu a samoliečby. „Je naozaj zbytočné s ľahkými a miernymi príznakmi kontaktovať svojho všeobecného lekára alebo dokonca linku 155. Zbytočne to preťažuje telefóny a pacient, ktorý pomoc naozaj potrebuje má problém sa dovolať.“ dopĺňa doktorka Bendová.

Záchranku treba volať v prípade, že sa objaví zmätenosť, porucha vedomia a závažné poruchy dýchania. Nemocnicu tiež určite navšítívte aj v prípade neutíchajúcich bolestí hlavy, pri dvojitom videní, v prípade pocitu dusenia sa a pri vykašliavaní krvi.

 

 

 

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com