Poslanec Borguľa prezradil, či odškodnia aj príbuzných opatrovateľov, ktorí zomreli na covid

Zdieľajte článok na

Odškodné od štátu by mohli dostať aj príbuzní opatrovateľov, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19 v súvislosti so svojou prácou.

Myslí si to poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Borguľa (Sme rodina). Parlament aktuálne rokuje o balíku noviel z dielne rezortu zdravotníctva, v rámci neho by mali dostať odškodné vo výške 58.712,30 eura príbuzní zomretých zdravotníkov. Borguľa informoval, že téma odškodnenia sa z balíka nateraz vyjme, pričom sa má pripraviť nový vládny návrh, kde pribudne aj odškodnenie opatrovateľov. Návrh chcú pripraviť na ďalšiu schôdzu parlamentu, ktorá je naplánovaná v máji.

Podľa Borguľu sa pozabudlo na odškodnenie opatrovateľského personálu. Tvrdí, že aj oni sú v prvej línii a aj tu dochádza k úmrtiam, po ktorých ostávajú pozostalí. “Požiadali sme, aby sa pozmeňujúcim návrhom doplnila aj táto skupina ľudí. Nakoniec ale nastal kompromis v Národnej rade a dohodli sme sa, že celé toto odškodnenie vyjmeme z aktuálneho zákona a pripravíme ho komplexne na budúcu schôdzu tak, aby bol v jednom balíku odškodnený aj zdravotnícky personál, aj opatrovatelia, opatrovateľky,” povedal na utorkovej tlačovej konferencii. Avizovaná suma sa má pozostalým vyplatiť spätne.

Plénum prerokúva balík zmien v skrátenom legislatívnom konaní. Na jednorazové odškodnenie by mali mať podľa návrhu nárok manželka či manžel a deti zomretého zdravotníckeho pracovníka, prípadne jeho rodičia. Malo by ísť o tých zdravotníkov, ktorí poskytovali alebo zabezpečovali zdravotnú starostlivosť na území Slovenska, ďalej ak poskytovali ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb alebo v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, či ak išlo o lekára vykonávajúceho pitvu, prehliadajúceho lekára, vodiča záchrannej zdravotnej služby alebo vodiča dopravnej zdravotnej služby.

zdroj: TASR

ONLINE NABYTOK:

onlinenabytok


Zdieľajte článok na

You Might Also Like