Polícia opätovne upozorňuje na hoax o poškodení mozgu pri testovaní na koronavírus

Klamlivý status o výteroch podľa polície opätovne zdieľajú tisícky ľudí.

Polícia opätovne upozorňuje na hoax týkajúci sa možného poškodenia mozgu pri výterovom testovaní na koronavírus. Ako policajti uvádzajú vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti, klamlivý status opätovne zdieľajú tisícky ľudí. Na hoax pritom polícia upozorňovala napríklad počas januára.

Polícia v tejto súvislosti pripomína stanovisko infektológa Petra Sabaku. Ten zdôrazňuje, že pri vyšetrení na COVID-19 sa skutočne zavádza palička do nosa a to pomerne hlboko, keďže sa musí dosiahnuť zadná stena nosohltana. Pri tom sa na malú štetinku na konci paličky nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú aj koronavírus. „Štetôčka sa potom odošle do laboratória, kde koronavírus v bunkách hľadajú metódou, ktorá sa označuje ako PCR. Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. Nie je pravda, že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou,” uviedol lekár.

Sabaka tiež zdôraznil, že nie je pravda ani to, že by vyšetrenie poškodzovalo takzvanú hematoencefalickú bariéru. „To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú. Nie je pravda, že by bol človek po výtere náchylnejší na choroby, keďže sa pri odbere nijako neporuší žiadna prirodzená ochranná bariéra ani funkcia imunitného systému,” dodal.

Z PLESNIVÉHO MÄSA POCHUTINU NEUVARÍTE: MÁME TU ZRECYKLOVANÝ HOAX

Opäť a zas tu máme hoax, ktorý niekto len trochu…

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody – Polícia SR Piatok 12. februára 2021

 

zdroj: SITA, Hoaxy a podvody – Polícia SR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com