Pokladník povedal staršiemu mužovi, že jeho generácia nemyslí na životné prostredie. Jeho odpoveď je brilantná!

„Mal by si ju prečítať každý, kto má okolo 50 rokov. Aj mladšia generácia.“ Toto je začiatok statusu na Facebooku, ktorý v roku 2013 zdieľal Švéd Anders Sahlin. Jej obsah je však stále aktuálny (možno každý rok o niečo viac). Preto sme chceli, aby ste si ju prečítali aj vy. Už ju zdieľalo viac ako 6 000 ľudí.

Mal by si ju prečítať každý, kto má okolo 50 rokov. Aj mladšia generácia.
Minule som nakupovala v obchode a mladá pokladníčka mi navrhla, aby som si priniesla vlastnú nákupnú tašku, pretože tie plastové jednorazové nie sú dobré pre životné prostredie. Ospravedlnil som sa jej a vysvetlil som jej, že za mojich starých čias sme o životnom prostredí takto nikdy neuvažovali. Pokladníčka mi povedala, že problém je v tom, že „naša generácia sa dostatočne nestará o životné prostredie pre budúce generácie“.

Samozrejme, musel som uznať, že v jednej veci mala pravdu. V našich časoch neexistovalo žiadne povedomie o ochrane životného prostredia.

Ale čo sme mali v našich časoch? Po dlhom premýšľaní som si spomenul, že…

Mali sme fľaše s mliekom, ktoré sme vrátili do obchodu. Poslal ich späť do mliekarne, kde ich vydezinfikovali a znovu použili. Fľaše sa teda použili niekoľkokrát. Neexistovalo však žiadne environmentálne povedomie.

Chodili sme po schodoch, pretože v školách, nákupných centrách ani iných vysokých budovách neboli výťahy. Ak sme išli do obchodu, išli sme pešo. Tých pár metrov sme neprešli. Neexistovalo však žiadne environmentálne povedomie.

Plienky sme museli vždy prať, pretože jednorazové neboli. Bielizeň sme sušili vonku, nie v sušičke. Solárna a veterná energia na sušenie bielizne nám v našich časoch stačila.

V dome bol 1 televízor a 1 rádio. Nemali sme TV v každej izbe. Obrazovka bola veľká ako vreckovka, nie ako polovica Gotlandu (najväčší ostrov vo Švédsku, pozn. red.).

V kuchyni sme všetko miešali ručne. Nemali sme stroje, ktoré by to robili za nás. Pri balení sme nepoužívali bublinkovú fóliu, ale staré noviny.

V našich časoch sme na naštartovanie kosačky nepotrebovali benzín – mali sme ručnú kosačku. Cvičili sme pri ťažkej práci a nemuseli sme chodiť do posilňovne a používať všetky tie pomôcky, ktoré plytvajú energiou. Ale pokladník mal pravdu, nebolo tu žiadne environmentálne povedomie.

Pili sme vodu z vodovodu namiesto toho, aby sme kupovali ďalšie a ďalšie plastové fľaše. Mali sme perá s atramentom namiesto toho, aby sme museli kupovať stále nové plastové. Namiesto vyhadzovania celého holiaceho strojčeka sme ho vždy vymenili. Neexistovalo však žiadne environmentálne povedomie.

V našich časoch ľudia chodili do práce autobusom a deti do školy na bicykli alebo pešo. Nepotrebovali sme taxíky. V každej izbe sme mali jednu zásuvku, nie uzol plný predlžovacích káblov. Nepotrebovali sme zariadenie, ktoré by vyslalo signál 3 000 kilometrov vysoko, len aby sme vedeli, kde je najbližšia pizzeria.

Nie je smutné, keď mladá generácia hovorí, že sme plytvali prírodnými zdrojmi, pretože sme nemali environmentálne povedomie?

Podeľte sa o tento status so všetkými staršími ľuďmi, ktorí potrebujú environmentálnu lekciu, a tiež so všetkými mladými ľuďmi, ktorí sú trochu hlúpi a niektorým veciam nerozumejú.

Zdroj: Facebook

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com