Počas sezóny húb som nazbieral plné košíky krásnych dubákov! Pozri, čo sme snimi spravili!

Spread the love

Práve toto obdobie láka ľudí na prechádzky do lesa a to najmä hubárov. Tí nazbierané huby pekne nakrájajú a dajú vysušiť. Z takýchto „prírastkov“ sa potom môžu tešiť po zbytok roka. Ale nájdu sa aj ľudia, ktorí s nimi spravia niečo iné a práve medzi nich patrí aj táto dvojica. Vedeli ste o tom, že by ste mohli mať aj vy doma huby a to priamo v črepníku? Možno je to neobyklé ale funguje to. Prečítajte si celý článok, aby ste sa dozvedeli ako na to.

Tak sa teda poďme pozrieť ako sa pestujú huby doma:
Najdôležitejšie je ísť nazbierať huby do lesa. Dbajte na to, aby huby , ktoré zbierate boli naozaj tie najlepšie Pokiaľ, nie ste spokojný s tým čo je v lese, vyčkajte pár dní a vraťte sa naspäť. Nezbierajte každý kúsok za každú cenu. Do črepníku vám postačia 3 kusy. Klaďte dôraz , aby boli nepoškodené, žiadne červíky, aby boli veľké a nadýchané.

Tieto krásne kúsky doma poriadne vyumývajte a na kúsočky pokrájajte, aby sa vám lepšie drvili. Pre lepšie drvenie použite mlynček na mäso. Zamerajte sa v prvom rade na klobúčiky, kde su uložené spory ( výtrus- rozmnožovacie teliesko).

Toto vám poslúži ako základ pre výsev k tomu si prichystahte kvasinky a vodu. Ak rátame, že máme 3 kusy, tak budeme potrebovať 4 litre vody a 50g kvasníc. Musíte vytvoriť čo najpodobnejšie prostredie pre huby, podobné tomu, čo mali v lese.

Budeme potrebovať vodu, najlepšie dažďovú, pridáme ju do hrnca spolu s kvasinkami. Zmiešame ich a následne pridáme rozdrvené huby ( najlepšie klobúčiky). Zmes odložte na teplé a tmavé miesto aspoň na 10- 14 dní. Nezakrývajte ho úplne.

Konečne sa dostávame k siatiu:
Po 10- 14 dňoch nálev zamiešame a vezmeme z neho okolo 200ml. Odobraté množstvo zmiešame spolu s 2 litrami vody. Vznikne nám zmes, ktorá je už vhodná na siatie. Pre huby a ich rast je dôležite to, aby mali v okolí aj iné kvety. Črepníky, v ktorých budú huby, umiestnite k iným rastlinám. Doprajte im veľký črepníka a ako spoločníčky im zasaďte ľalie, tie sú overené.

Ako na siatie:
Kvetinku v črepníku zalievajte tak ako zvyčajne ale so zmesou 200ml húb a kvasiniek. Toto sa bude opakovať pokým, celú 4 litrovú zmes neminiete. Predsa chceme, aby sa čo najviac sporov dostalo do zeme. Z nich vznikájú huby. Potom už len čakajte, kedy sa dostaví prvá úroda.

Pre tých ktorí vedia po rusky si môžete pozrieť aj toto video nižsie:

zdroj:  youtube.com/ bigstock.com / pexels.com

You Might Also Like