Pestovanie petúnií: Ako sa o ne starať, aby ste na ne bola pyšná

Spread the love

Okenný parapet alebo balkón vám nemusí zdobiť len záplava muškátov. Vysaďte si v apríli pestrofarebné petúnie, ktoré vás budú tešiť nádhernými kvetmi po celé leto. Krok za krokom vám prezradíme, ako sa o petúnie starať.

Najdôležitejšie pravidlá pestovania petúnií

Petúnie vám môžu robiť radosť vo vonkajších kvetináčoch, ktoré umiestnite na okenný parapet alebo na balkón. Týmto okrasným rastlinám pristanú tiež závesné hrantíky. V nich môžete petúnie zavesiť tiež pod pergolu či terasu. Aby vám petúnie robili radosť svojimi pestrofarebnými trubicovými kvetmi, mali by ste poznať pravidlá ich pestovanie. Prinášame vám tie najdôležitejšie.

Nákup a presádzanie petúnií

1. K nákupu sadeničiek petúnií je ideálnym mesiacom apríl. V záhradníctve či kvetinárstvo kupujte iba sadenice petúnií, ktoré sú viditeľne silné a zdravé.

2. Petúnie presádzajte do špeciálnej zeminy, ktorú kúpite v záhradníctve alebo hobbymarkete. Tento substrát by mal byť neutrálny alebo mierne kyslý. Dôležité je, aby obsahoval tiež základné minerálne látky, ako je železo, dusík, fosfor a draslík, ktoré sú dôležité pre správny rast petúnií. Vyhnite sa použitiu zeminy zo záhradky, ktorá by mohla obsahovať choroboplodné zárodky. Pamätajte tiež na to, že petúnkam neprospieva zásaditá pôda, v ktorej zle rastú.

3. Sadeničky petúnií presádzajte do kvetináčov či závesných kvetináčov koncom apríla, alebo ešte lepšie v polovici mája. Mali by ste vedieť, že táto balkónovka je veľmi citlivá na nízke teploty. V prípade hroziacich mrazov ju preto preneste do teplejších priestorov, ako je garáž alebo dielňa.

Výber správneho stanovišta

1. Základom správnej starostlivosti o petúnie je už samotný výber stanovišťa. Kam teda kvetináče či kvetináče s petúniami umiestniť? Ideálne na južnej, juhovýchodnej, prípadne juhozápadnej stranu, pretože petúnie milujú slnko a teplo. Dajte si ale pozor, aby na petúnie nedopadali priame slnečné lúče, mohlo by im to naopak uškodiť.

2. Dbajte na to, aby boli kvetináče s petúniami chránené pred dažďom. V opačnom prípade by došlo k poškodeniu týchto ozdobných rastlín a prípadne by im hrozila aj hniloba koreňov.

Ako na zálievanie a hnojenie petúnií

1. Ak ste umiestnili petúnie na južnej strane, na tomto slnečnom mieste ju zalievajte raz denne. Ak máte petúnie v tieni či polotieni, zalievať je dostačujúce raz za dva dni. Polievanie petúnií však má byť veľmi mierne, tejto rastline totiž v dôsledku preliatí hrozí hniloba koreňov.

2. Petúnie raz za týždeň hnojte vhodným priemyselným hnojivom, ktoré obsahuje viac zložiek a má tiež vyšší obsah železa a vápnika. Toto hnojivo podporí rast a samotné kvitnutie petúnií. Pre petúnie použite napríklad hnojivo Kristalon alebo bio hnojivo Muškát.

Ako sa ďalej starať o petúnie

1. Pravidelne odstraňujte suché či zvädnuté kvety a listy.

2. Petúnie si môžete rovnako ľahko namnožiť, a to odrezkami. Zo zdravej rastliny odrežte približne 12 centimetrov dlhý rezeň, ktorý namočte do stimulátora a následne ho zapichnite do nového kvetináča s čerstvým substrátom. Zhruba za 3 týždne môžete zakorenené petúnie presadiť podľa ľubovôle.

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like