Parlament SCHVÁLIL nové OPATRENIA: Slováci, ktorí ubytovali Ukrajincov, dostanú finančný príspevok až 1250 eur!

Slovenský parlament v utorok schválil novely devätnástich zákonov, ktoré riešia problémy vyplývajúce z utečeneckej krízy. Napríklad Slováci, ktorí ubytovali utečencov z Ukrajiny, dostanú od štátu finančnú pomoc.

Od začiatku konfliktu prekročilo slovensko-ukrajinskú hranicu 260 000 ľudí a 48 000 Ukrajincov získalo štatút dočasného útočiska. Slovák, ktorý ubytuje Ukrajinca s dočasným štatútom utečenca, dostane finančný príspevok vo výške sedem eur na dospelú osobu a 3,5 eura na dieťa do 15 rokov za každý deň.

Mesačný príspevok nesmie presiahnuť 1 250 eur. O tento príspevok možno požiadať spätne od 26. februára 2022.

Utečenci sa môžu zaregistrovať na úrade práce a môžu dostať 68,80 eura na osobu mesačne, dospelý a dieťa 130,90 eura mesačne. Doteraz si na Slovensku našlo prácu 360 utečencov z Ukrajiny a štát v súčasnosti znižuje byrokraciu, aby im uľahčil zamestnanie.

Ak sa chcú Ukrajinci zamestnať v školách, úradoch a sociálnych službách, nemusia preukazovať bezúhonnosť (výpis z registra trestov), ale stačí im čestné vyhlásenie. Učitelia však musia poskytnúť psychologický posudok.

Autá s ukrajinskými evidenčnými číslami nemusia mať na Slovensku diaľničnú známku a humanitárne konvoje smerujúce na Ukrajinu nemusia platiť mýto.

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com