Parádny nápad Kežmarčanov. Nič neporušili a ich deti chodia už do školy!

Z dištančného vyučovania, ktoré trvá prakticky od začiatku školského roka sú už frustrovaní nielen žiaci či ich rodičia, ale aj pedagógovia. Politici, ale i samotné školy vymýšľajú, ako čo najskôr vrátiť deti do lavíc a pritom neporušiť vládou nariadené protiepidemiologické opatrenia.

Keďže Ústredný krízový štáb nepustil v decembri žiakov do škôl a nepovolil tak obnoviť povinnú dochádzku, v Kežmarku už odmietli čakať až na január, ale a rozhodli sa, že ich školopovinné deti zasadnú do lavíc už pred Vianocami. Paradoxne, využiť na to chcú nariadenie o zhromažďovaní, informuje portál 1.pluska.sk.

Vyučujú a pritom neporušili žiadne z nariadení

Celý fígeľ je v tom, že každý deň sa bude v jednej triede učiť päť žiakov spolu s učiteľom a ostatní sa k nim pripoja cez internet a počítače z domu. Ďalší deň si sadnú do lavíc iní žiaci a takto sa počas týždňa vystrieda v škole celá trieda. „Využijeme nariadenie, ktoré umožňuje stretávanie sa malého počtu osôb,“ informoval primátor mesta Ján Ferenčák. Spoločne chcú zabrániť nepriaznivým následkom na psychike detí, ktoré sa môže prejaviť pre dlhotrvajúce dištančné vzdelávanie detí a sociálnu izoláciu. Celkove pôjde o žiakov štyroch základných škôl.

Namiesto testovania postačí vyhlásenie rodičov

Zvláštne však je, že pred vstupom do školy nebudú žiakov testovať, ale postačí len vyhlásenie rodičov o tom, že nie sú nakazení. O tento spôsob vyučovania prejavili veľký záujem aj samotní rodičia. „Deti v školskom prostredí dokážu prijať viac vedomostí, aj vďaka tomu, že sú v priamom kontakte s učiteľom a spolužiakmi,“ tvrdí Tokarčík a zdôrazňuje, že novým spôsobom výučby neporušia nariadenie hlavného hygienika o stretávaní sa najviac šiestich osôb. Pre takýto v súčasnej dobe „neštandardný“ krok sa rozhodli najmä preto, že deti sú často doma samé, pretože ich rodičia pracujú, a čo je možno ešte dôležitejšie, rodičia im nedokážu učivo vysvetliť tak ako učiteľ.

Neštandardný krok a super nápad ocenili aj rodičia

Podľa šéfa mestského odboru školstva Ladislava Petrasa sú deti pri dištančnom vzdelávaní celý čas samé doma, takže pomaly stratili kontakt medzi sebou, čo nie je v poriadku ani z hľadiska psychohygieny. „Keby sme ich aspoň raz-dvakrát do Vianoc dostali do školy, bolo by to super. Teraz sa deti viac túlajú po meste, zgrupujú sa, rodičia sa im nemôžu venovať, lebo chodia do práce. Až sedemdesiat percent rodičov navyše vraví, že majú aj zvýšené finančné požiadavky. Tretina zase tvrdí, že im nevedia s úlohami pomôcť,“prízvukuje Ladislav Petras. Nápad radnice privítali aj rodičia. Daniela Moravská Chlebničanová napísala primátorovi na sociálnu sieť: „Cením si váš postoj k problematike návratu deti do škôl. Máte moje uznanie!“

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com