Pacienti VšZP a Dôvery sú v ohrození, ambulantní lekári sa nedohodli so zdravotnými poisťovňami!

Ambulantní lekári nemajú podpísané zmluvy na budúci rok s dvomi najväčšími zdravotnými poisťovňami na Slovensku, štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a ani so súkromnou Dôverou. Pre agentúru SITA to uviedla prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Zuzana Dolinková.

Zdravotnícky systém sa môže zrútiť

„S plnou vážnosťou si uvedomujeme, že to nie sú pozitívne správy pre pacienta,“ dodala s tým, že tak ako každý rok, aj teraz systematicky upozorňujú na neadekvátne financovania rezortu zdravotníctva.

„Ak nič neurobíme, dostupnosť zdravotnej starostlivosť pre pacienta sa musí prirodzene znížiť. Dlhodobý tlak na zdravotníkov je už tak neúnosný, že je otázka času, kedy sa zdravotnícky systém začne samospádom rúcať ako domček z karát,“ upozorňuje šéfka ambulantných lekárov.

Zmluvy sú do konca roka 2020

K 14. decembru nie sú podľa nej ambulantní lekári stále dohodnutí na podmienkach pokračovania v zmluvnom vzťahu od januára 2021 s najväčšou, štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Podobne je to aj v prípade súkromnej Dôvery.

Zmluvy s touto poisťovňou majú ambulancie uzatvorené na dobu určitú, a to do konca roka 2020 a bez akéhokoľvek ďalšieho dohodovacieho konania.

„Aktuálne rokovania s Dôverou sú v štádiu, ktoré zatiaľ k dohode od januára 2021 nesmeruje,“ uzavrela Dolinková.

 

zdroj: webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com