Osvedčené tipy, ako sa efektívnejšie starať o vaše muškáty!

Vedeli ste, že muškátov existuje viac ako 200 druhov? Táto rastlina má okrem iného tú výhodu, že sa jej darí dobre takmer všade. Môžeme muškáty pestovať v záhradke, v kvetináčoch na terase alebo na oknách našich izieb. Jediné, čo k svojmu šťastiu a pohodliu potrebujú je dostatok vlahy a kvetináč s dierkami na spodnej časti.

Muškáty alebo pelargónie sú nesmierne vďačné kvety, ktoré dokážu vyprodukovať nesmierne pestrú úrodu. Napriek ich nenáročnosti však existujú určité pravidlá starostlivosti, ktoré by mala poznať každá správna pestovateľka!

1. Ak sa rozhodnete rastlinku orezať, je dobre zvážiť, či to skutočne potrebuje. Muškáty sú buď trvalé alebo ročne. Jednoročné nemusia byť za každú cenu nutne orezané. Zároveň je dôležité si dávať pozor, či úkon rezania robíte správne.

2. Dlhodobé muškáty vyžadujú prerezávanie 2-krát za rok. Spravidla sa jedná o rezanie na jeseň a na jar. Takéto rezanie má blahodarný účinok na rast nielen starých, ale aj nových a veľkých kvetov. Taktiež predlžuje ich trvanlivosť.

3. Pri orezávaní nezabudnite zvážiť vlastnosti vášho kvetu. Muškáty rastú zvyčajne smerom dohora, no neznamená to, že keď rastú smerom dole, tak sa jedná o zlú odrodu. Tvar kvetov úplne zmeniť nedokážete, no môžete pomocou prerezávania preriediť tvar koruny. Orezávanie je taktiež veľmi citlivou záležitosťou a riskujete pri ňom zabitie rastliny. Avšak pri správnom prevedení dokážete kvetu zabezpečiť viac vlahy a slnečného žiarenia.

4. Pravidelné odstraňovanie vyschnutých listov a kvetov by malo byť samozrejmosťou. Priznajme si však, že často na to zabúdame. Odtrhávanie týchto odumretých častí je dobré hlavne preto, aby sa vytvoril priestor pre nové stonky a púčiky.

5. Nástroj na zastrihávanie pelargónií by mal byť dostatočne ostrý a čistý. Aby ste zabránili infekcii kvetu je dobé očistiť záhradné nožnice v alkohole, vriacej vode či inými antibakterálnymi látkami. Po zastrihnutí je vhodné posypať obrezané miesto škoricou alebo potrieť uhlím.

6. Stonky by mali byť odstrihnuté v srdci listov, čiže na mieste, kde ich je najviac. K tomu, aby vaša kvetina dobre rástla je nutné pravidelné hnojenie. Pre pelargónie sa odporúčajú hnojivá s vysokým obsahom dusíku.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com