Odborníkov trápi kalifornská mutácia koronavírusu. Je infekčnejšia a odoláva protilátkam

Po tom, ako sa nový koronavírus začal šíriť po celom svete, sa odborníci začali obávať jeho ďalších mutácií. Po čase sa ukázalo, že sa báli oprávnene.

Začali sa objavovať varianty, ktoré museli bližšie skúmať s cieľom zistiť ich dopad na ľudský organizmus. Veľkou výzvou sa stala aj analýza, či voči týmto variantom budú fungovať vakcíny.

Znepokojujúce správy z Kalifornie

Nový variant koronavírusu, ktorý identifikovali v Kalifornii, sa podľa vedcov ľahšie šíri a zvyšuje riziko hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) či dokonca úmrtia.

Tamojší epidemiológovia upozorňujú, že vírus sa začal šíriť aj v iných štátoch. Jeho prevalencia medzi viac ako dvetisíc vzorkami zozbieranými v Kalifornii sa od septembra do januára zvýšila z nuly na 50 percent.

Informujú o tom vedci z University of California v San Franciscu (UCSF), ktorí uviedli, že tento variant koronavírusu ich znepokojuje, pretože dáta ukazujú, že je nákazlivejší.

„S oveľa väčšou pravdepodobnosťou spôsobuje vážnejší priebeh ochorenia a je odolnejší voči neutralizujúcim protilátkam,“ vysvetlil odborník na infekčné choroby Charles Chiu.

Provokatívne tvrdenie

Vedci upozorňujú, že nový variant treba považovať za „znepokojujúci“ a vyžaduje si ďalšie skúmanie. Iní odborníci na koronavírusy tvrdia, že pred vyvodením záverov je potrebné získať aj ďalšie informácie.

„Keby som bol recenzentom, chcel by som vidieť viac dát od viac infikovaných ľudí, aby som mal čím podložiť toto provokatívne tvrdenie,“ povedal expert na vírusy David O’Connor z University of Wisconsin v Madisone.

Dve formy

Autori štúdie sekvenovali 2 172 génov zo vzoriek vírusu od pacientov v 44 kalifornských okresoch. Nový variant má dve formy s označeniami B.1.427 a B.1.429, ktoré nesú trocha odlišné mutácie. Zaznamenali ho v 21,3 % týchto sekvencií.

Analyzovali tiež záznamy 324 ľudí s COVID-19 hospitalizovaných v UCSF. Zohľadnili pritom vek, pohlavie a etnický pôvod.

Zistili, že v porovnaní s pacientmi s inými variantmi koronavírusu, mali títo 4,8-krát väčšiu pravdepodobnosť hospitalizácie na JIS a viac ako 11-krát väčšie riziko úmrtia.

Dôkaz v nose

Ďalšie dáta potvrdili, že tento variant je nákazlivejší. Vedci zistili, že infikovaní mali v nose približne dvojnásobné množstvo vírusu, čo môže znamenať, že je pre ostatných viac infekčný.

„Pribúdajú dôkazy o tom, že tento variant je viac prenosný ako jeho konkurenti,“ uviedol odborník na vírusy William Hanage. Dodal, že existujú varianty, ktoré sú ešte infekčnejšie.

Laboratórne testy preukázali, že B.1.429 odoláva protilátkam. Je štyrikrát menej citlivý na neutralizujúce protilátky v krvi zotavených ľudí s COVID-19 a dvakrát menej citlivý na protilátky v krvi ľudí zaočkovaných vakcínami Pfizer a Moderna.

Vedci označili túto zníženú účinnosť za miernu, no významnú.

Štatistika vs. realita

Virológ Robert Schooley považuje výsledky štúdie za významné. Podľa neho môže vysvetliť, prečo v južnej Kalifornii strávia pacienti dlhší čas na JIS.

Autori uvádzajú, že dáta o prijatí na JIS alebo úmrtnosti sú štatisticky významné, hoci reálne čísla nie sú až tak vysoké.

Na JIS prijali 13 % (8 zo 61) hospitalizovaných pacientov s týmto variantom v porovnaní s 2,9 % (7 z 244) pacientov s iným variantom vírusu. Celkovo 11,3 % (7 zo 62) ľudí s novým variantom zomrelo, čo je o 9,3 % (5 z 246) viac oproti úmrtnosti na iné varianty.

Tím pripúšťa, že v skutočnosti nie je možné povedať, či nový variant spôsobil smrť pacientov. Všetky prípady sa totiž stali v čase, keď bol zdravotnícky systém v oblasti značne preťažený. Je teda možné, že pacienti nedostali adekvátnu starostlivosť.

Problémový spike proteín

Zistili tiež, že B.1.427 a B.1.429 majú identické trio mutácií v spike proteíne, čo vírusu umožňuje napádať ľudské bunky.

Jedna z týchto mutácií s označením L452R stabilizuje interakciu medzi spike proteínom a receptorom, ktorý využíva na pripojenie a napadnutie buniek a zvyšuje tak infekčnosť.

Žiadnu z týchto troch mutácií spike proteínu nenašli vo variantoch, ktoré sa objavili vo Veľkej Británii, Juhoafrickej republike a Brazílii.

Niektorí experti na evolučnú biológiu tvrdia, že štúdia si „zaslúži zverejnenie“, no mutácie sa netreba až tak obávať. Aspoň zatiaľ.

Hanage uviedol, že B.1.427 a B.1.429 sa zrejme po prvý raz objavili vlani v lete, no nespôsobili prudký nárast nových prípadov. Je však otázne, ako sa budú správať, keď sa dostanú inde.

 

autor: Lukáš Dedík webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com