Odborníci zverejnili nové poznatky: Veľké pochybnosti okolo vakcíny AstraZeneca!

Odborníci skúmajúci súvislosti medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami nenašli žiadne špecifické rizikové faktory, vrátane veku či pohlavia, ale vykonávajú ďalšiu analýzu.

V stredu to oznámila Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorú v správe citovala tlačová agentúra AFP.

EMA však uviedla, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv podľa očakávania vydá k spornej vakcíne „aktualizované odporúčanie“ po svojom pravidelnom mesačnom stretnutí, ktoré sa uskutoční na budúci týždeň.

Nemecko sa v utorok stalo ďalšou zo série krajín, ktoré vydali odporúčanie nepoužívať vakcínu od AstraZenecy u mladších ľudí, keďže boli hlásené zriedkavé prípady krvných zrazenín – vláda v Berlíne to odporučila napriek tomu, že EMA tvrdila, že vakcína je bezpečná.

„Súčasným skúmaním sa nezistili žiadne špecifické rizikové faktory, ako je vek, pohlavie či predchádzajúce poruchy zrážanlivosti krvi u človeka, ktoré by súviseli s týmito veľmi zriedkavými prípadmi,“ napísal regulačný úrad Európskej únie vo vyhlásení, ktoré sa týkalo výskytu krvných zrazenín u ľudí po podaní vakcíny od AstraZenecy.

„Príčinná súvislosť krvných zrazenín s vakcínou nie je dokázaná, ale je možná a pokračuje ďalšia analýza,“ doplnila EMA so sídlom v holandskom Amsterdame.

Vyhlásenie EMA prišlo po tom, čo sa odborníci stretli v pondelok a diskutovali o najnovších údajoch o vakcíne od AstraZenecy. O ich vyjadreniach a reakciách bude diskutovať spomínaný bezpečnostný výbor na budúci týždeň.

Regulačný úrad EMA zopakoval svoj názor, ktorý uviedol už v netrpezlivo očakávanom vyhlásení 18. marca – napísal v ňom, že „výhody vakcíny pri ochrane ľudí pred ochorením COVID-19, spojeným s nebezpečenstvom smrti a hospitalizácie, prevyšujú možné riziká“.

 

zdroj: TASR, pixabay

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com