Odborníci UPOZORŇUJÚ! Z trhu sťahujú ďalší liek: Užíva ho mnoho Slovákov! Máte ho doma aj vy?

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí z lieku Vigantol z lekární, distribučných spoločností a zdravotníckych zariadení. Dôvodom je nesúlad so schválenou špecifikáciou v obsahu účinnej látky.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí z trhu lieku Vigantol, gtt por 1×10 ml/5 mg (fľ.skl.hnedá), kód ŠÚKL: 12023, č. šarží: 19KQ042 a 20CQ046, z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Dôvodom stiahnutia predmetných šarží z trhu je riziko nesúladu so schválenou špecifikáciou v parametri obsah účinnej látky.

Pacientom, ktorí predmetné šarže užívajú, nehrozí riziko pri užívaní lieku, prerušenie liečby sa preto neodporúča. Dostupnosť liečby týmto nariadením ohrozená nie je, na trhu sú pacientom k dispozícii iné šarže tohto lieku.

Vigantol obsahuje cholekalciferol (vitamín D3). Cholekalciferol (vitamín D3) sa v telesných orgánoch mení na aktívnu látku dihydrocholekalciferol, ktorá má vplyv na reguláciu metabolizmu vápnika v organizme.

Vigantol sa používa na liečbu stavov, pri ktorých je znížená hladina vápnika v krvi a na zabránenie rozvoja chorobných stavov zapríčinených nedostatkom vitamínu D, čo môže byť spôsobené nedostatočným vstrebávaním vitamínu z tenkého čreva (napr. po operáciách).

 

Vigantol sa užíva

– na zabránenie rozvoja rachitídy (krivice) u detí,

– pri mäknutí kostí (osteomalácii),

– ako podporná liečba pri rednutí kostí (osteoporóza),

– pri liečbe porúch prištítnych teliesok (hypoparatyreóza a pseudohypoparatyreóza).

zdroj: sukl.sk

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com