Odborníci na zdravé stravovanie obrátili celú teóriu zdravého stravovania kompletne hore nohami. To Vás určite poteší!

Ako asi každá z nás, ktorá sa niekedy snažila schudnúť, vie, práve Američania boli tými, ktorí sa najviac zaoberal konceptom zdravého stravovania. V priebehu posledných rokov vydali nespočet štúdií o tom, ako by sme sa mali a nemali stravovať, aby sme boli zdraví a v kondícii. Evidovali tak zoznam výrobkov, ktoré sa viac ako 50 posledných rokov označovali za zdravé. Teraz sa ale zistilo, že je však všetko naopak!

Podľa Amerických dietológov by teda typický zdravý stravovací plán na deň nemal vyzerať tak, ako vyhlasovali ešte donedávna. Ráno vajcia bez soli, na obed suché kuracie mäso a k večeru šalát. Najnovšie štúdie dokázali, že presne toto len zvyšuje nebezpečenstvo rôznych ochorení v neskoršom veku. Od obezity, cez srdcové ochorenia a cukrovku. Pokiaľ si teda dáte ráno šálku kávy a sladký croissant, alebo bagetu so slaninou, ste aktuálne podľa amerických odborníkov na výživu v menej rizikovej skupine.

Všetko je inak?
Pointa celého amerického výskumu spočíva v zistení, že cholesterol obsiahnutý v potravinách nemá žiadny vplyv na cholesterol v krvi. V praxi to teda znamená, že ak ste sa celý život vyhýbali žĺtkom, pečienku či slanine, bolo to úplne zbytočné. Zmena 50 rokov zažitých diétnych odporúčaní sa tak prinajmenšom v Amerike prejaví v stravovacích zariadeniach pre deti, najmä v školách, ale zmenu bude znamenať aj pre ďalšie oblasti všedného života.

Ak sa pýtate, kde sa stala chyba, keď americkí vedci pred päťdesiatimi rokmi zaradili slaninu a tučné mäso k nezdravým potravinám a dnes zrazu názor zmenili, odpoveď je vskutku jednoduchá. Marketing vládne svetu! Podľa denníka The New York Times sa tieto vyhlásenia po dlhú dobu veľmi výhodná najmä pre potravinársky priemysel. Tí totiž mohli vo veľkom množstve predávať nízkotučné výrobky, ktoré si doma ľudia sami nevyrobí, nevypestujete ani nevychováme. A tak sa plnohodnotné domáce produkty z fariem vymenili za nízkotučné jogurty, diétne kolesami a podobné nezmysly, ktoré ľudia jedli v domnení, že budú štíhli. Nuž, ako je teraz vidieť, opak sa stal pravdou!

Je dôležité však spomenúť, že mnohé zistenia pred polstoročie neboli dostatočne podložené. Chýbala pozorovanie, epidemiologické štúdie a mnoho ďalších vedeckých dôkazných materiálov, ktoré už vtedy mohli dokázať, že ide o holý nezmysel! To by však neprialo potravinárskemu priemyslu …

Zdravý sedliacky rozum
Možno si poviete, že každý normálny človek tieto informácie vie aj bez vedeckých štúdií. Faktom však zostáva, že na svete je stále nespočetné množstvo ľudí, ktorí informácie prezentované médiami doslova hltajú a ničomu inému skrátka neverí. Zdravý sedliacky rozum však v súčasnosti mnohým nechýba, a práve preto vedia, že jesť normálne a všetkých je oveľa zdravšie, než sa obmedzovať na niekoľko doslova „umelých“ potravín.

Ak ste sa aj Vy doteraz držali rád o zdravom stravovaní, nezúfajte. Pokojne teraz začnite jednoducho jesť to, čo Vám chutí a hlavne myslite na memento: Všetko s mierou! To je rada nad zlato, ktorá zaistí dostatok všetkého, čo Vaše telo potrebuje.

Čo si o tom celom myslíte Vy? Súhlasíte s tým?

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

zdroj: prosvet.cz / TAKPROSTO.CC

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com