OBROVSKÝ úspech slovenskej firmy: Je o krok vpred, na živom víruse COVID-19 otestovali prvé protilátky

Biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience v štádiu klinického skúšania úspešne otestovala prvé terapeutické protilátky na živom víruse SARS-Cov-2.

Počas vývoja vakcíny COVIDAX proti infekčnému ochoreniu COVID-19 sa firme podľa zverejnených informácií podarilo vytvoriť protilátky, ktoré dokážu efektívne zabrániť množeniu vírusu SARS-CoV-2. Prostredníctvom protilátok, ktoré ukázali svoju účinnosť v niekoľkých nezávislých testovaniach, sa podarilo zmapovať zraniteľné miesta vírusu, ktoré sú dostupné pre imunitný systém.

Podľa Michala Fressera, výkonného riaditeľa Axon, je koncept založený na nezávislom výskume. Aj vďaka tomu sa podarilo identifikovať protilátky, ktoré môžu mať terapeutický efekt u pacientov s COVID-19. Okrem vakcíny COVIDAX je ambíciou firmy priniesť na trh aj liečivá, ktoré dokážu zastaviť či zmierniť infekčné ochorenie COVID-19. „To by výrazným spôsobom odľahčilo zdravotný systém, ktorý je oblasťou najkritickejšie zasiahnutou pandémiou,“ dodal Michal Fresser s tým, že projekt otvorili investorom s cieľom budovať slovenskú vedu nezávisle od politického tlaku a nadnárodných spoločností.

Testovanie protilátok je realizované na pracovisku Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, kde sa účinnosť vybraných kandidátových protilátok skúša priamo na živom víruse SARS-CoV-2, ktorý sa množí na bunkových kultúrach. Výsledky týchto testov ukázali, že protilátky dokázali účinne zabrániť interakcii vírusu s hostiteľskou bunkou a zamedziť tak jeho množeniu.

Axon Neuroscience je biotechnologická spoločnosť a priekopník vo vývoji peptidových vakcín proti dosiaľ neliečiteľným ochoreniam mozgu. Spoločnosť bola založená v roku 1999 a dnes má najväčší tím špecializujúci sa výlučne na vývoj peptidových vakcín proti Alzheimerovej chorobe na svete. Vakcína firmy Axon, AADvac1, je klinicky najpokročilejšou vakcínou vo vývoji, ktorá je určená na liečbu a prevenciu Alzheimerovej choroby.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com