OBROVSKÝ ŠKANDÁL: Eurolab Lambda zarobil na antigénových testoch na COVID-19 milióny eur, tvrdí Smer-SD

Firma Eurolab Lambda na nákupe antigénových testov pre štát zarobila milióny eur. Po pondelkovom poslaneckom prieskume na finančnej správe o tom na tlačovej besede informoval podpredseda strany Smer-SD Ladislav Kamenický.

Zástupca spoločnosti Eurolab Lambda Viliam Krajčovič podľa neho klamal, keď tvrdil, že na nákupe antigénových testov zarobili státisíce eur. Predseda strany Smer-SD Robert Fico to považuje za „obrovský škandál“.

Nevhodné pre celoplošné testovanie

Strana Smer-SD podľa Kamenického od začiatku hovorila o tom, že antigénové testy nie sú vhodné na celoplošné testovanie. Z 13,5 milióna antigénových testov sa podľa Kamenického zatiaľ minulo 6,5 milióna testov. Štát má tak k dispozícii ešte 7 miliónov testov, ku ktorým chce vláda dokúpiť ďalších 16 miliónov antigénových testov.

„Načo je nám ďalších 16 miliónov testov, keď budeme mať 23 miliónov testov pre 5,5 milióna obyvateľov,“ povedal predstaviteľ strany Smer-SD.

Ako v tlačovej správe uviedol hovorca hnutia OĽaNO Matúš Bystriansky, poslanecký prieskum potvrdil transparentnosť a výhodnosť dovozu antigénových testov.

Detailnejšie dáta nemôžu zverejniť

„Finančná správa informovala, že dovoz testov trnavskou spoločnosťou Eurolab Lambda bol v súlade s daňovými a colnými zákonmi, ako aj vysporiadaním dane z pridanej hodnoty, čo potvrdili aj jej kontroly v spoločnosti,“ uviedol člen finančného výboru NR SR Peter Kremský.

Takisto sa podľa neho nepotvrdili informácie o prehnanom zisku firmy na dovoze antigénových testov, keďže čistú maržu možno odhadovať v jednocifernej výške.

Detailnejšie dáta o transakciách podľa Bystrianskeho nemožno zverejniť, pretože informácie pre poslancov boli dôverné, keďže sú chránené daňovým tajomstvom.

„Transparentnosť a výhodnosť dodávok antigénových testov pre Slovensko potvrdila vo svojej analýze aj organizácia Transparency International. Testy nakupovala Správa štátnych hmotných rezerv, ktorú spravuje Ministerstvo hospodárstva SR,“ podotkol hovorca hnutia OĽaNO.

Kontroverzné nedoplatky voči Sociálnej poisťovni

Eurolab Lambda od vypuknutia pandémie podľa centrálneho registra zmlúv uzavrela obchody so štátom za takmer 46,5 milióna eur. Najväčšiu zákazku získala na dodávku vyše 10 miliónov antigénových testov na diagnostiku COVIDu-19 na celoplošné testovanie.

Správa štátnych hmotných rezerv ich nakúpila za viac než 43 miliónov eur. Firma mala podľa mimoparlamentných strán Spolu a Dobrá voľba pri tomto nákupe nedoplatok 17-tisíc eur v Sociálnej poisťovni.

Jeden zo zástupcov spoločnosti Eurolab Lambda Viliam Krajčovič tvrdil, že spoločnosť nemala v čase uzatvorenia zmluvy žiadne nedoplatky voči Sociálnej poisťovni.

Podľa šéfa Štátnych hmotných rezerv Jána Rudolfa sa o nedoplatky zaujímali a vyzvali Eurolab Lambda na ich uhradenie. Spoločnosť ich zaplatila k 15. októbru, o čom predložila aj doklad. Teda dva dni pred uzatvorením zmluvy na kúpu desiatich miliónov antigénových testov.

 

zdroj: webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com