Obrovský pokrok v liečbe rakoviny. Výskumníci hovoria o obrovskom potenciáli

Vedci z anglickej University College London prišli na nový, oveľa efektívnejší spôsob zabíjania rakovinových buniek.

Zistili, že v procese ich ničenia s pomocou chemoterapie pomáha, keď bunky zohrievajú. Štúdiu publikovali vo vedeckom časopise Journal of Materials Chemistry B.

Získali pritom až o 34% vyšší efekt pri ničení rakovinových buniek v porovnaní s použitím chemoterapie „bez zahriatia“.

Široké využitie v liečbe

Magnetické nanočastice oxidu železitého, ktoré prenášajú chemoterapeutické látky, vylučujú teplo, keď sú vystavené striedavému magnetickému pólu.

To znamená, že akonáhle sa častice nahromadia v oblasti nádoru, je možné zvonku tela aplikovať magnetické pole, čo umožňuje súčasné pôsobenie tepla a chemoterapie.

Účinky týchto dvoch metód boli synergické, čiže každá z nich zvyšovala účinnosť tej druhej. Boli teda účinnejšie, keď sa aplikovali naraz, ako keď ich používali oddelene.

Redukcia vedľajších účinkov

Štúdiu vykonali na bunkách v laboratórnych podmienkach a pred začiatkom klinických testov na pacientoch je potrebný ďalší výskum.

Podľa vedúcej štúdie Nguyen T. K. Thanh má liečba obrovský potenciál. „Kombinovanú liečbu už schválili pre liečbu glioblastómu a naše výsledky ukazujú, že má potenciál oveľa širšieho využitia v liečbe rakoviny,“ povedala.

Ďalším pozitívom je, že by mohla redukovať vedľajšie účinky chemoterapie, keďže sa oveľa cielenejšie zameriava na rakovinové bunky ako na zdravé tkanivá. „Je dôležité, aby sme to preskúmali v predklinických testoch,“ dodala.

Úspešné testy s rôznymi typmi rakoviny

Výskumníci sa v rámci projektu zamerali na kombináciu s doxorubicínom, ktorý sa často využíva v chemoterapii. Porovnali účinky pri rôznych scenároch rakoviny prsníka a mozgu u ľudí a tiež pri rakovine prostaty na myšiach.

Najúspešnejší scenár ukázal, že zahrievanie a doxorubicín po 48 hodinách spolu zabili 98% percent rakovinových buniek v mozgu, zatiaľ čo samotný doxorubicín „len“ 78%.

Pri rakovine prsníka kombinovaná terapia zabila 89% rakovinových buniek, samotný doxorubicín o 12% menej.

Správna teplota

Rakovinové bunky sú oveľa náchylnejšie na teplo ako tie zdravé. Pri teplote 42 stupňov Celzia začnú pomaly zomierať, pričom zdravé bunky dokážu odolávať teplote 45 stupňov Celzia.

Vedci zistili, že zahrievanie rakovinových buniek na 40 stupňov Celzia zvýšilo účinok chemoterapie, čo znamená, že liečba môže byť účinná aj pri nižších dávkach nanočastíc.

Nová štúdia odhalila, že kombinovaná liečba bola efektívnejšia, keď rakovinové bunky absorbovali nanočastice. Chemoterapia bola takisto účinnejšia, keď nanočastice vyžarovali teplo a zostali mimo rakovinových buniek.

Účinky pri nižšej teplote sa dosiahli vtedy, keď rakovinové bunky vstrebali častice, alebo keď ostali pevne usadené na ich povrchu.

Nanočastice majú polymérny obal, ktorý zabraňuje chemoterapeutickým látkam dostať sa do zdravého tkaniva. Tento obal je citlivý na teplo a pH a uvoľňuje látku len pri zvyšovaní teploty a vstrebávaní nanočastíc v lyzozómoch, ktoré majú nižšie pH.

Tento vnútrobunkový proces priniesol oveľa lepší účinok najmä pri bunkách rakoviny prostaty u myší, a to najmä ak teplota dosiahla 42 stupňov Celzia.

 

autor: Petra Lániková, webnoviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com