OBROVSKÉ nešťastie: Pri testovacom lete sa zrútilo lietadlo: Zomreli všetci na palube

Prototyp nového ľahkého dopravného lietadla Iljušin Il-112V sa v utorok zrútil pri meste Kubinka neďaleko Moskvy s tromi osobami na palube, uviedla spoločnosť United Aircraft Corporation. Nehodu zachytil očitý svedok na kameru. Osud trojčlennej posádky je podľa tlačovej agentúry TASS nejasný.

Zo záberov vyplýva, že havárii predchádzalo vznietenie motora pod pravým krídlom.

Podľa denníka Novaja Gazeta bol hlavným pilotom trojčlennej posádky Nikolaj Kujmov, ktorého prezident Vladimir Putin v roku 2007 vyznamenal titulom Hrdina Ruska.

„Posádka sa pokúsila vypnúť motor po tom, ako sa vznietil, a vykonala regulačný približovací manéver. Z nejakého dôvodu však stratila kontrolu nad lietadlom,“ uviedol anonymný zdroj pre tlačovú agentúru Interfax.

„Stroj je experimentálny a bol testovaný pri nadmernom zaťažení,“ dodal.

Iljušin Il-112V je prvé vojenské dopravné lietadlo vyrobené v Rusku „od nuly“ v postsovietskom období. Má nahradiť zastarané lietadlá Antonov An-24 a An-26.

Il-112V je určený na prepravu až piatich ton zbraní, vojenského vybavenia, nákladu a personálu.

Lietadlo uskutočnilo svoj prvý skúšobný let už v marci 2019, ale vtedy nesplnilo požiadavky ruského ministerstva obrany na kapacitu nákladu.

V októbri minulého roka ruský minister priemyslu a obchodu Denis Manturov uviedol, že hmotnosť lietadla by mala byť o dve tony nižšia.

Testovacie lety boli obnovené až v marci tohto roku.

zdroj: TASS, INTERFAX, TWITTER

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com