OBROVSKÉ nešťastie: Havarovalo lietadlo s 28 ľuďmi na palube. Haváriu zrejme nikto neprežil!

Ruskí záchranári na Kamčatke našli trosky nezvestného lietadla An-26. Podľa predbežných správ haváriu neprežil nikto z 28 ľudí na palube. Ruskí záchranári po ňom pátrali od utorka rána.

Lietadlo smerovalo z regionálneho hlavného mesta Petropavlovsk-Kamčatskij do mesta Palana na severe polostrova. Záchranári pátrali nad morom, ale aj v blízkosti cieľového letiska.

Na palube lietadla spoločnosti Kamchatka Airlines bolo 28 ľudí, z toho šesť členov posádky. Podľa prvých správ bolo na palube 29 ľudí. Podľa tlačovej agentúry TASS boli na palube lietadla okrem iných aj zástupcovia obce Palansk.

„Väčšina (ľudí na palube) sú obyvatelia Palany. Všetci lekári v obci sú zmobilizovaní, sú povolaní do práce. Nemocnica je pripravená prijať všetkých (ľudí z lietadla),“ uviedla pre agentúru TASS správa Tigilského okresu.

Lietadlo prestalo komunikovať pred plánovaným pristátím v Palane a zmizlo z radarov. Stalo sa to v čase, keď sa nachádzal približne desať kilometrov od letiska, informovala agentúra AP. Podľa tlačovej agentúry TASS po nezvestnom stroji pátrajú tímy vo vrtuľníkoch a do pátrania sa zapojilo aj protiponorkové lietadlo Il-38 ruskej Tichomorskej flotily.

Podľa zdroja agentúry Ria Novosti sa lietadlo An-26 zrútilo do Ochotského mora. Agentúra Interfax uvádza, že záchranári zachytili pri pobreží slabý rádiový signál, ktorý mohol vysielať havarovaný stroj. Ministerstvo pre mimoriadne situácie však poprelo správy o nájdení možného miesta pádu lietadla. „Pátranie pokračuje,“ uviedlo tlačové oddelenie ministerstva.

V okolí cieľového letiska je však nízka oblačnosť. Pátranie môže komplikovať aj tma – Kamčatka má pred strednou Európou desaťhodinový náskok.

Nezvestný An-26 bol uvedený do prevádzky v roku 1982 a podľa agentúry TASS má Kamčatská letecká spoločnosť päť lietadiel rovnakého typu, ktoré lietajú na vzdialených trasách na Kamčatke. Agentúra AP pripomína, že lietadlo An-28 Kamčatských aerolínií, ktoré letelo na rovnakej trase ako utorňajší stroj, narazilo v roku 2012 do miestneho pohoria a nehodu neprežilo desať zo 14 ľudí na palube. Neskôr sa zistilo, že piloti mali v krvi alkohol.

Podľa agentúry AFP Rusko nedávno zlepšilo bezpečnosť svojej leteckej dopravy. Prípady zlej údržby lietadiel a nedostatočných bezpečnostných noriem však nezmizli a krajina zažila niekoľko leteckých tragédií.

Posledné veľké letecké nešťastie sa odohralo v máji 2019, keď sa na moskovskom letisku Šeremetievo zrútilo lietadlo Suchoj Superjet 100 spoločnosti Aeroflot, pričom zahynulo 41 ľudí. Viac ako rok predtým sa lietadlo An-148 spoločnosti Saratov Airlines zrútilo krátko po štarte z moskovského letiska Domodedovo, pričom zahynulo 71 ľudí na palube.

zdroj: TASS, Ria novost

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com