OBROVSKÁ TRAGÉDIA! Vo veku 70 rokov zomrel jeden z najznámejších spisovateľov!

Zomrel Javier Marías, jeden z najznámejších španielskych spisovateľov, ktorého romány boli preložené do 46 jazykov vrátane češtiny. Mal 70 rokov. Jeho smrť oznámil jeho vydavateľ. Marías sa posledný mesiac liečil na ťažký zápal pľúc spôsobený koronavírusom, informoval denník El Mundo.

Marías je jedným z najúspešnejších španielsky píšucich autorov, podľa jeho domovského vydavateľstva Alfaguara sa na celom svete predalo viac ako deväť miliónov výtlačkov jeho kníh.

Jeho romány, často popretkávané detektívnymi zápletkami, získali mnoho literárnych cien a tešili sa veľkej obľube čitateľov. V angličtine mu vyšli knihy The Heart So White, Falling in Love, Remember Me Tomorrow in Battle a The Black Back of Time.

„Jeho rozsiahle dielo bude vždy jedným z pilierov našej literatúry,“ povedal premiér Pedro Sánchez, ktorý ho ocenil ako „jedného z najväčších spisovateľov našej doby“.

Marías napísal svoju prvú knihu Vlčí dvor v roku 1971 počas návštevy Paríža. Po štúdiu filozofie a literatúry na Univerzite Complutense v Madride pracoval ako prekladateľ kníh britských a amerických autorov do španielčiny.

V roku 1979 získal španielsku národnú cenu za preklad deväťzväzkového románu Laurenca Sterna Život a názory blahoslaveného pána Tristrama Shandyho.

V 80. rokoch 20. storočia Marías pôsobil aj ako profesor španielskej literatúry a teórie prekladu na Oxfordskej univerzite a písal stĺpček pre denník El País.

Marías napísal 17 románov, posledný z nich vyšiel pred rokom. V roku 2011 získal španielsku národnú cenu za literatúru za detektívny román Milenci.

Marías však cenu odmietol prevziať, čím splnil sľub, ktorý dal v 90. rokoch, že nebude prijímať ceny spojené s oficiálnymi inštitúciami. Maríasovo meno bolo v posledných rokoch jedným z favoritov na Nobelovu cenu za literatúru.

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com