OBROVSKÁ TRAGÉDIA v Tatrách: Pri výstupe na Gerlachovský štít zahynuli traja horolezci!

Záchranári ukončili pátranie po troch poľských horolezcoch, ktorí sa v piatok vybrali do Vysokých Tatier na Slovensku. Napriek všetkej snahe sa ich nepodarilo nájsť včas.

V obedňajších hodinách dňa 9.1.2022 sa podarilo záchranárom nájsť trojicu Poliakov nezvestných od piatkového večera. Záchranári intenzívne pátrali v sobotu aj v nedeľu za využitia všetkých dostupných prostriedkov – lokalizácia mobilného telefónu, prehľadávanie zo vzduchu za pomoci vrtuľníkov, prehľadávanie záchranármi HZS po zemi aj za pomoci dronu.

Pri pátraní pomáhali aj poľskí horskí záchranári z TOPRu, ktorí využívali prístroj na vyhľadávanie mobilného signálu v teréne, keďže mobilné telefóny boli stále aktívne. Pravdepodobne sa jednalo a poľského horského sprievodcu UIMLA s dvoma klientami, ktorí mali v úmysle vystúpiť na Gerlachovský štít, preto sa záchranári sústredili na lokality Batizovskej a Velickej próby. V obedňajších hodinách našli záchranári tri telá pod južnou stenou Kotlového štítu, žiaľ bez známok života.

Momentálne prebiehajú neodkladné záchranárske práce a bude nasledovať transport telesných pozostatkov do Starého Smokovca. Horský sprievodca UIMLA nie je kvalifikovaný na sprevádzanie klientov v horolezeckom teréne, príčiny nehody budú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

 

 

zdroj:Horská záchranná služba 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com