OBROVSKÁ TRAGÉDIA v Tatrách: Lyžiari spustili lavínu, len 25-ročný mladík zomrel!

Horskí záchranári boli dňa 19.1.2022 požiadaní o pomoc skialpinistom, ktorý lyžoval dole z Holého vrchu do Kamenistej doliny spolu s dvoma kolegami.

Skialpinisti lyžovali žľabom, ktorý sa v spodnej časti zužuje a vytvára terénnu pascu. Spustili lavínu, ktorá dvoch z nich zasypala. Všetci mali komplet lavínovú výstroj. Dvaja skialpinisti boli úplne kriticky zasypaní, teda celkom pod povrchom lavíny.
Horskí záchranári hneď po prijatí správy požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu. Na heliporte v Starom Smokovci nastúpili do vrtuľníka dvaja horskí záchranári a spoločne leteli do Kamenistej doliny. Nezasypanému skialpinistovi sa pomocou lavínového vyhľadávača podarilo nájsť najskôr jedného kamaráta, ktorý bol približne 1m hlboko. Po vykopaní bol krátko dezorientovaný z nedostatku kyslíka, ale hneď sa u neho spontánne obnovili životné funkcie. Ľahšie zranenú mal jednu dolnú končatinu. Obaja spoločne pokračovali v hľadaní ďalšieho kamaráta.
Ten bol zasypaný v hĺbke 1,5m a po vykopaní neboli u neho prítomné životné funkcie, preto začali s jeho oživovaním. Po prílete vrtuľníka lekár VZZS spoločne so záchranármi HZS pokračovali v oživovaní. Žiaľ bezúspešne. Následne boli transportovaní na Podbánske, kde zraneného prevzala posádka RZP na prevoz do nemocnice. Telesné pozostatky 25 – ročného skialpinistu boli odovzdané príslušníkom Polície a obhliadajúcemu lekárovi.
Podmienky v horách sú dosť nebezpečné, pretože podklad tvorí tvrdá až zľadovatená vrstva snehu na ktorý napadla vrstva nového snehu. Aj keď nového snehu nie je veľa, vplyvom vetra boli všetky vrcholové a hrebeňové partie sfúkané a sneh bol naviaty do žľabov, kde sa vytvorili snehové vankúše.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com