OBROVSKÁ TRAGÉDIA na leteckých dňoch! Historické lietadlo narazilo do domu, pilot nemal šancu prežiť!

V nedeľu počas leteckého dňa v Chebe v susedných Čechách havarovalo historické lietadlo Hawker Hurricane IV z druhej svetovej vojny. Stroj vlastnilo letecké múzeum v Točne.

Pilot zahynul pri havárii stroja. Bol to skúsený pilot, ktorý predtým lietal na prúdových stíhačkách a pilotoval dopravné lietadlá. Bol tiež veľmi skúsený v pilotovaní historických strojov.

Podľa Českej tlačovej agentúry stroj narazil do domu o 15:30. Pri páde lietadla sa ľahko zranila ešte jedna osoba, uviedol hovorca záchrannej služby Radek Hes. Záchranná služba na miesto vyslala tri vozidlá a vrtuľník.

Po nehode bol letový deň ukončený.

Všetky zložky záchranného systému sú ešte večer na mieste. „Je tam vrtuľník a bude tam aj dron leteckej služby, ktorý nám pomáha monitorovať a skúmať miesto udalosti. Scénu bude dokumentovať aj 3D skener. Na vyšetrovaní príčiny nehody budeme spolupracovať s Úradom pre odborné vyšetrovanie príčin leteckých nehôd,“ uviedla policajná hovorkyňa Kateřina Pešková.

„Žiadame verejnosť o spoluprácu. Ak niekto videl pád lietadla alebo má záznam z priemyselných kamier, nech zavolá na číslo 158,“ dodala.

Hawker Hurricane, pripomínajúci pôsobenie československých letcov v Británii, sa podarilo dostať do Českej republiky v júni minulého roka, keď bol odkúpený od belgického majiteľa. Po nákladnej rekonštrukcii priletelo na letisko Točná. Odvtedy sa predstavil na niekoľkých leteckých prehliadkach.

„Pôvodná identita stroja Tocana nie je úplne objasnená,“ povedal minulý rok historik Jiří Rajlich, „bol to jeden z 1 200 strojov Hurricane Mk.IIB, Mk.IIC, Mk.IID a Mk.IV vyrobených v továrni Hawker Aircraft v Langley od 20. novembra 1942 do 19. apríla 1943.“

Rajlich dodal, že bol pridelený k 6. letke RAF, ktorá pôsobila v Taliansku, Grécku a Juhoslávii: „Po vojne slúžil na Cypre a vo vtedajšej britskej Palestíne.“

Vrak stroja bez motora objavil v roku 1983 na šrotovisku v Jaffe Doug Arnold, ktorému sa podarilo získať aj dva páry krídel z Dehradunu v Indii, čo umožnilo rekonštrukciu.

Pokúsil sa o to Stephen Grey z Fighter Collection v Duxforde, ktorý lietadlo kúpil v roku 1991. Stroj bol nakoniec odovzdaný spoločnosti Hawker Restoration Ltd. z Mildenu v Suffolku, kde bolo lietadlo v rokoch 2001 až 2003 zreštaurované na verziu s kanónmi Hispano.

V roku 2003 uskutočnil svoj prvý let a stal sa súčasťou zbierky Lietajúce legendy. V roku 2006 ho kúpil Michael Potter zo spoločnosti Vintage Wings of Canada.

V marci 2018 bol predaný do Belgicka, kde prvýkrát vzlietol v novembri toho istého roku. Bol to jeden z pätnástich letuschopných Hurricanov, jediná lietajúca verzia IV. Po rekonštrukcii a skúšobnom lete našiel svoj domov na letisku Točná.

zdroj: novinky.cz

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com