Novozélandský Auckland čaká lockdown, laboratóriá potvrdili tri nové miestne prípady nákazy

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová nariadila trojdňový lockdown pre mesto Auckland po tom, čo tam objavili tri nové miestne prípady ochorenia COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Lockdown v Aucklande, najväčšom meste Nového Zélandu, znamená, že jeho 1,7 milióna obyvateľov musí zostať doma s výnimkou nevyhnutného nakupovania a práce. Školy a obchody, ktoré nepredávajú základný tovar, musia zostať zatvorené a obmedzený je aj vstup do mesta, ako aj vychádzanie z neho.

Nakazená celá rodina

Ardernová uviedla, že tri dni lockdownu by mali dať vláde viac času na získanie informácií a testovanie, ako aj pomôcť určiť, či nastal komunitný prenos koronavírusu. Podľa aucklandského starostu Phila Goffa sú obmedzenia najlepším spôsobom ako sa zbaviť vírusu.

Vo zvyšku krajiny platí vyššia výstraha pred koronavírusom. Školy a prevádzky sú otvorené, ale úrady ľudí vyzvali, aby si našli alternatívne spôsoby práce, ak je to možné.

Tri komunitné prípady, ktoré úrady oznámili v nedeľu, sú matka, otec a dcéra z južného Aucklandu. Nie je jasné, ako sa nakazili koronavírusom. Matka pracuje v práčovni pre stravovacie zariadenie pre letecké spoločnosti, otec je podľa miestnych médií živnostník.

Vyšetrujú najmä zamestnanie matky

Výkonný riaditeľ ministerstva zdravotníctva Ashley Bloomfield informoval, že jeho tím pracuje s predpokladom, že sa nakazili jedným z nových variantov koronavírusu. Vyšetrovatelia sa zameriavajú hlavne na zamestnanie matky, ktoré je očividne spojené s hranicami.

Nový Zéland si vyslúžil chválu za to, ako bojuje s pandémiou a že niekoľko mesiacov nezaznamenal komunitný prenos. Už v začiatkoch pandémie krajina zatvorila svoje hranice pre takmer všetkých občanov alebo obyvateľov iných krajín s cieľom zabrániť šíreniu vírusu.

Krajina dosiaľ zaznamenala len viac ako 2 300 prípadov nákazy a 25 súvisiacich úmrtí.

 

ZDROJ: SITA, Foto: SITA/AP

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com