Nosíte okuliare ? Možno aj vy sa radíte medzi ľudí, ktorí su inteligentnejší ako ostatní…

Spread the love

Ak nosíte okuliare, je to pre vás určite povzbudzujúca správa! Jedna štúdia nedávno potvrdila mýtus, ktorý sa nesie medzi ľuďmi vari už od vzniku okuliarov!

Štúdia ohľadom ľudí, ktorí nosia okuliare bola publikovaná v magazíne Nature Communications. Dokázala, že existuje súvislosť medzi mentálnymi zručnosťami a nosením okuliarov.

Medzinárodný tím vedcov vedený Edinburskou univerzitou skúmal závislosť medzi génmi a kognitívnymi funkciami človeka. Výskum sa uskutočnil na vzorke 300 480 respondentov. Zároveň zisťovali, či existuje spojenie medzi génmi zodpovednými za intelekt a génmi zodpovedajúcimi za zdravie.

Nakoniec sa ukázali genetické korelácie medzi všeobecnou kognitívnou funkciou a množstvom zdravotných problémov. Taktiež je zaujímavé, že zároveň našli určité spojenie medzi krátkozrakosťou a inteligenčnými schopnosťami, ako aj potrebu nosenia okuliarov či kontaktných šošoviek. Avšak medzi ďalekozrakosťou a inteligenciou bola vypočítaná negatívna korelácia.

Negatívne závislosti boli potvrdené aj medzi kognitívnymi funkciami a zdravotnými ťažkosťami ako sú: infarkt, angina pectoris, rakovina pľúc, hypertenzia a osteoartritída. Ľudia, ktorí majú viac rozvinuté kognitívne funkcie sú taktiež viac odolný voči depresii.

Avšak toto sú stále len korelácie. Ak ste múdrejší nemusí byť hneď pravidlom, že budete menej náchylný na ochorenie ako je rakovina pľúc ako niekto, kto má od vás nižšie IQ. Dôvody výsledkov tejto závislosti nie sú zatiaľ známe a vyžadujú si ďalšie skúmanie.

Viaceré štúdie potvrdili, že ľudia nosiaci okuliare sú vnímaní medzi okolím omnoho múdrejšie, inteligentnejšie a spoľahlivejšie, pracovitejšie a čestnejšie ako ľudia bez nich.  Ak teda nosíte okuliare, je to jedine vaše plus.

 

You Might Also Like