Nevyhadzujte kôru z mandariniek. Ich všestranné využitie pre vaše zdravie vás prekvapí!

Pre mnohých z nás je vôňa mandarínok silne spojená s Vianocami. Práve v tomto období ich konzumujeme najviac, no nie je to pravda? Ďalej je dokázané, že prchavé a éterické oleje, ktoré obsahujú kôru citrusových plodov nám nielenže navodzujú skvelú náladu, ale tiež pomáhajú bojovať proti mnohým chorobám.

Keď si nabudúce kúpite mandarínky, nevyhadzujte ich kôru. Dnes si povieme niečo o tom, prečo sú práve oni silnejšie než niektoré lieky v boji proti chorobám.

Kôra z mandarínky: Len 6 gramov sušenej mandarínovej kôry spĺňa každodennú potrebu vitamínu C vďaka obsahu betakaroténu. Kvôli prevencii kardiovaskulárnych ochorení je teda kôra z mandarínky veľmi užitočná. Flavonoid obsiahnutý v nej chráni telo pred vírusmi, zápalmi a má antialergické vlastnosti.

Vôňa esenciálneho oleja získaná z kôry zrelého ovocia zmierňuje vyčerpanie, znižuje podráždenosť, stimuluje nervový systém, upokojuje a znižuje pocit strachu.

Silicový mandarínový olej zlepšuje farbu pleti, osviežuje ju, vyhladzuje vrásky, je vhodný pre mastnú a zmiešanú pleť a pomáha pri vyrážkach. Zabraňuje výskytu celulitídy. Pred prípravou kôry ju dôkladne umyte špongiou a osušte.

Suchý kašeľ: Tinktúra z mandarínkovej kôry je výborným prostriedkom proti suchému kašľu s hlienom. Zalejte jednu kôru pohárom vody a týždeň ju nechajte na tmavom mieste. Denne užite 20 kvapiek 3krát denne pred jedlom.

Bronchitída: Ak vás mučí bronchitída, vezmite si tri polievkové lyžice kôry, ktoré vysypte do pohára a zalejte ho teplou vodou. Nechajte vodu odstáť niekoľko hodín a potom ju vypite. Pre dochutenie môžete pridať med.

Nádcha: Kôra vám efektívne pomôže v boji proti upchatému nosu. 2-3 kôry umiestnite do misky s vriacou vodou a nechajte ju pár minúť odstáť. Potom sa nahnite nad paru, vdychujte ju 10 minút.

Cukrovka: Odvar z kôry znižuje hladinu cukru v krvi. Pri príprave prípravku musíte odstrániť kožu z troch stredne veľkých plodov a variť ich 10 minút v 1 litri vody. Zmes dajte do chladničky a pite ju ráno a večer po jedle.

Zlepšenie trávenia: Kôry zvyšujú imunitu, zlepšujú chuť do jedla a podporujú trávenie. Rozdrvte suché kôrky na prášok a pridajte ich do šalátov, obilnín, tvarohov a ďalších produktov. Zbavíte sa plynatosti a bolesti žalúdka.

Liek proti kvasinkám a plesňam: Stačí, keď si rozotriete čerstvú kôru z mandarínky na postihnuté miesto. Kvasinky/plesne zmiznú veľmi rýchlo.

Dúfame, že si zapamätáte, aké skvelé vlastnosti má kôra z mandarínky. Najlepšie je používať mandarinky bez chemického postreku. Citrusové ovocie a mandarínky okrem iného môžu byť silnými alergénmi a ich zneužívanie môže negatívne ovplyvniť choroby tráviaceho systému. Preto sa tým, ktorí trpia gastritídou, vredom alebo cholecystitídou, neodporúča užívať mandarínky.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ takprosto.cc

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com