Nedostatok horčíka môže spôsobiť mnoho chorôb. Ak ho máte málo, telo vám vyšle tieto dôležité signály.

Zdieľajte článok na
  • 1
    Share

Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva trpí polovica populácie nedostatkom horčíka. Tento minerál je pre telo dôležitý hlavne preto, že ho akákoľvek bunka v tele potrebuje pre správnu funkciu.

 

Buď ho môžete konzumovať v tabletkách, ktoré sú doplnkom stravy a alebo v potravinách. Lekármi odporúčaná denná dávka je 500 až 1000 mg horčíka.

Príznaky, ktoré vám hovoria, že máte horčíka nedostatok:

ochorenie srdca
podráždenosť
“tikanie” nervov v tvári
nespavosť
osteoporóza
krvné zrazeniny
nestabilná hladina cukru v krvi
chronická únava
migrény
kŕče nôh
úzkosť a depresia

Nedostatok horčíka býva spojený s ďalšími chronickými chorobami, silnými svalovými kŕčmi v nohách, cukrovkou typu 2 a dokonca aj s výpadkami pamäte.

Potraviny bohaté na horčík:

horká čokoláda
orechy
banány
avokádo
ryby
listová zelenina (kel, špenát)
strukoviny
zrná či semienka

Pokiaľ sa rozhodnete o konzumácii horčíka v tabletkách, je dôležité si uvedomiť, že sa môže vyskytovať vo viacerých formách – v glycínu, taurínu, orotátu a malátu.

Účinky glycínu:

pomáha pri depresiách a úzkosti
lieči nespavosť
uvoľňuje myseľ
lieči hnačka

Účinky malátu:

zmierňuje svalovú únavu
zlepšuje trávenie
dodáva telu energiu
zmierňuje menštruačné bolesti

Účinky taurínu:

lieči migrény
pomáha pri liečbe srdca (zvýšená arytmia)

Účinky orotátu:

podporuje zdravie srdca
dokáže zvýšiť výkon u športovcov

Najlepším spôsobom ako telu dopriať vhodné množstvo horčíka, je kombinácia potravín s doplnkami. Tiež je dobré, ak doplnky stravy obsahujú aj vitamín B6, pretože ten zlepšuje ich absorpciu. Môžete tiež kúpiť doplnky, ktoré obsahujú všetky vyššie uvedené formy horčíka.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie. Všetky potrebné kroky najprv konzultujte so svojím lekárom / lekárnikom.


Zdieľajte článok na
  • 1
    Share

You Might Also Like