NAŽIVO: Rover Perseverance sa pokúsi pristáť na Marse, bude hľadať dôkazy o živote

Rover Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa vo štvrtok pokúsi pristáť na Marse. Po sedemmesačnej, 470 miliónov kilometrov dlhej ceste by mal stroj prejsť atmosférou planéty a pristáť pred 22:00. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Rover prejde atmosférou v rýchlosti viac ako 20-tisíc kilometrov za hodinu a kým dosiahne povrch, bude musieť spomaliť až na takmer tempo chôdze.

O väčšinu toho sa postará ochranná kapsula rovera, počas posledných troch minút pristávania sa aktivuje aj supersonický padák a jetpack. Signál potvrdzujúci pristátie Perseverance by mal doraziť na Zem o 21:55, ak sa pošťastí, o pár minút neskôr by mali nasledovať aj prvé fotografie z Červenej planéty.

Naživo: Pristátie Rover Perseverance na Marse

Pokúsi sa vytvoriť kyslík

Perseverance sa pokúsi pristáť vo viac ako 40 kilometrov širokom kráteri Jezero, ktorý bol podľa satelitných záberov pred miliardami rokov jazerom. Rover by mal na Marse hľadať dôkazy o predchádzajúcom mikrobiálnom živote a tiež zbierať vzorky hornín, ktoré sa na Zem v priebehu nasledujúceho desaťročia pokúsia dostať iné misie.

Perseverance tiež poslúži výskumníkom pri príprave budúceho plánovaného vyslania ľudí na Mars – jeden z jeho inštrumentov sa pokúsi z tamojšej atmosféry, ktorej dominuje oxid uhličitý, vytvoriť kyslík a na palube stroja sú tiež materiály na skafandre určené na test odolnosti.

Má 23 kamier

Šesťkolesový rover, ktorý váži takmer tonu, má na sebe sedem nástrojov, 23 kamier, dva mikrofóny a vrták. Tiež nesie 1,8-kilogramovú helikoptéru Ingenuity, ktorú po nájdení vhodného terénu vypustia na testovací let. Ten má dokázať, že letecké stroje dokážu fungovať aj v riedkom marťanskom vzduchu.

Na Marse sa dosiaľ pokúsilo pristáť 14 misií, z toho osem bolo úspešných. Všetky úspešné misie boli americké.

Vlani odštartovali k Marsu tri misie zo Zeme, okrem NASA vyslali svoje sondy aj Čína a Spojené arabské emiráty. Tie už v súčasnosti krúžia okolo planéty.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

 

zdroj: SITA, Foto: SITA/AP

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com