NAŽIVO: Poslanci rozhodujú, či sa na Slovensku predĺži núdzový stav. SaS a Sme rodina návrh podporia

Poslanci parlamentu rozhodnú o tom, či sa na Slovensku predĺži núdzový stav. Do rozpravy k tomuto bodu na 24. schôdzi sa ústne prihlásilo osem poslancov a za poslanecké kluby Monika Kavecká (OĽaNO) a podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD). V stredu sa rokovanie skončilo krátko po 19.00, vo štvrtok pokračuje od 10.00 a momentálne je prerušené až do 16.00. Následne by malo prebehnúť hlasovanie.

Naživo: Rokovanie parlamentu

 

Poslanci za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) predložili návrh, aby NR SR prijala uznesenie o okamžitom predložení návrhu národného plánu podpory obnovy a odolnosti na verejnú diskusiu.

V predloženom dokumente navrhujú, aby NR SR vyjadrila vážne znepokojenie „nad úrovňou, intenzitou a meškaním prác na príprave národného plánu podpory a obnovy a odolnosti, ku ktorým bol medializovaný kritický postoj útvarov Európskej komisie.

Na základe uznesenia má parlament požiadať vládu o okamžité predloženie na rokovanie schôdze NR SR správu o stave prípravy národného plánu podpory obnovy a odolnosti.

Legitímny a nevyhnutný krok

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) predpokladá, že poslanci za hnutie Sme rodina, ktorí nemusia byť v karanténe, podporia predĺženie núdzového stavu. Povedal to v stredu počas rokovania vlády.

Predĺženie núdzového stavu podporia aj poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Na stredajšej tlačovej konferencii to povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Doplnila, že sa v klube stotožňujú s názorom, že pandemická situácia je kritická. Parlament má na dnešnej 24. schôdzi odsúhlasiť vládou schválené predĺženie núdzového stavu.

„Súhlasíme s vládou, že opätovné predĺženie núdzového stavu je legitímnym a nevyhnutným krokom,” uviedla Zemanová. Poslanecký klub SaS podľa nej žiadal o doplnenie informácií k núdzovému stavu a ministerstvá ich doplnili. „Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo materiál a doručilo ho do národnej rady. Tým boli schválené aj podmienky poslaneckého klubu SaS,“ dodala.

Informačná a argumentačná fáza

Podľa mienky Ministerstva spravodlivosti SR vláda uviedla, prečo považuje opätovné predĺženie núdzového stavu za legálne, legitímne a nevyhnutné.

Ministri na stredajšom rokovaní schválili materiál, ktorého úlohou je doplniť informačnú a argumentačnú bázu k návrhu vlády SR na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR s opakovaným predĺžením núdzového stavu.

Vláda na rokovaní začiatkom februára rozhodla o tom, že núdzový stav sa od pondelka 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy tento krok musia ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, a to do 20 dní od jeho predĺženia.

Ministri na svojom rokovaní vo štvrtok 18. februára schválili návrh vlády SR na vyslovenie súhlasu NR SR s opakovaným predĺžením núdzového stavu.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com