Naučíme vás, ako si správne vypestovať chutné a šťavnaté uhorky vo vašej záhradke. Tie z obchodu už nekúpite!

Ľudia začali jesť uhorky pred 6 tisíc rokmi v subtropických oblastiach Indie a Číny. Neskôr boli privezené do Európy, pričom si mnohí cestujúci zo západnej Európy mysleli, že Slovania túto zázračnú zeleninu neobjavili. Boli však na omyle, lebo tí ich pestovali všade a vo veľkých množstvách.

Uhorka dnes zaujíma osobitné miesto v našej kuchyni. Nie je to až tak prekvapujúce, pretože bez uhoriek si nedokážeme predstaviť letnú sezónu. Dnes sme sa rozhodli prezradiť vám, ako si môžete jednoducho a ľahko vypestovať uhorky u vás na záhradke

Pestovanie uhoriek na otvorenom poli:
Mnohí z nás sadia rastliny uhorky do pôdy s rašelinou a to oni zbožňujú. Existuje však aj iný zaujímavý spôsob – používať pri výsadbe žihľavu a skorocel. Stačí, ak počas výsadby do každej jamky pridáte trochu zmesi týchto dvoch rastlín a uhorky sa budú cítiť skvele.

Žihľava obsahuje veľa makro a mikroživín, ktoré vytvárajú priaznivé prostredie pre rast uhoriek. Pokiaľ ide o skorocel, ten je zas bohatý na draslík, ktorý pomáha pri plodení a uhorky sú vďaka nemu chutnejšie.

Oba druhy rastlín by mali byť nasekané. Môžete to urobiť záhradnými nožnicami, sekerou alebo iným nástrojom. Rozdrvená žihľava a skorocel sa v zemi následne začnú prehrievať, čím uvoľňujú teplo a užitočné látky.

Takéto hnojivo je prírodné a bez chémie, čo znamená, že je šetrné k životnému prostrediu. Je dokonca lepšie ako hnoj, pretože aj zvieratá sú často kŕmené rôznymi nebezpečnými prísadami.

Jamky by ste mali dôsledne poliať a zaliať trochou pôdy. Po tomto je dôležité, aby ste rastlinky zaliali teplou vodou, aby sa tak všetky vzniknuté bubliny vyplnili zeminou.

Už vám len zostáva posypať uhorky vrstvou sena – tzv. mulčovanie. To udrží vlhkosť v pôde. Taktiež sa vďaka mulčovaniu množia červy a iné mikroorganizmy, užitočné pre rastliny. Existujú aj ďalšie rady, ako správne pestovať uhorky.

Uhorky milujú teplo:
Uhorky by ste mali vysádzať, keď ste si už istí, že mráz nepríde a vonku je príjemných 14°C. V studenej pôde uhorky jednoducho neprežijú. Treba si uvedomiť, že optimálna teplota pre zeleninu by nemala prekročiť +28 ° C. Optimálna hustota je 5-7 kríkov na meter štvorcový, pretože rastliny potrebujú vetranie a slnečné svetlo.

Uhorky milujú dobré zásobovanie:
Pred výsadbou uhoriek by ich pôda mala byť vopred dobre pohnojená. Môžete použiť kurací hnoj, špeciálne hnojivá alebo vyššie uvedenú žihľavu a skorocel.

Uhorky milujú dostatočnú vlhkosť:
Koreňový systém uhoriek potrebuje veľa vlhkosti. V opačnom prípade rastlina začína tmavnúť, jej rast sa spomaľuje, listy začínajú byť bledozelené a v plodoch sa tvorí horkosť.

Pestovať uhorky doma je náročný proces. No keď si raz v pekné ráno budete pochrumkávať na vašich vlastných vypestovaných uhorkách, uvedomíte si, že to za to stálo.

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com