Napadli vaše potraviny mole? Toto je 5 spôsobov ako sa ich zbaviť raz a navždy!

Spread the love

Potravinová moľa nie je práve vhodný spolubývajúci. Veľmi často sa zvykne mýliť s moľou šatovou. Lenže tá vyzerá inak. Ak má malý motýlik strieborné krídla, ide o moľu šatovú. Ak sú na jej krídlach tmavé škvrny, je to moľa potravinová.

 

V domácnosti je oveľa častejší výskyt potravinových molí, ktoré vám kontaminujú zásoby v špajzi. Máme pre vás rady, ako sa ich zaručene zbaviť.

Potravinovým moliam najviac chutia sypké veci ako múka, cukor, káva, orechy, ale aj cestoviny a cornflakes. Do domu sa dostáva zvonku. Pokojne vletí oknom alebo sa k vám dostane stúpačkami od susedov. Najhoršia je situácia v panelákoch, kde sa mole presúvajú digestormi a stúpačkami. Často si ich donesiete sami s nákupom. Najlepšou prevenciou je nákup potravín, ktoré moliam chutia, dobre skontrolovať. Každý vrecko múky, strúhanky a iných sypkých potravín po prinesení otvorte, skontrolujte, a potom radšej presypte do uzatvárateľných a priehľadných dóz.

Všetko napadnuté vyhoďte

Keď sa vám do bytu nasťahuje potravinová moľa, pripravte sa, že napácha škody za veľa peňazí. Čím viac doma máte potravín len tak vo vrecúškach, tým viac toho vyhodíte. Nenakupujte teda zbytočne veľké zásoby, len si vyrobíte zbytočný problém. Zbaviť sa potravinovej mole je veľmi ťažké, a hlavne to trvá dlho. Všetky napadnuté potraviny je nutné vyhodiť celé. Bez ľútosti ich rovno odneste do koša na smeti. Aj keď nevidíte dospelé jedince, v rožku vo vrecku môžu prežívať nakladené vajíčka. Jediná rada, ako zvíťaziť, je byť trpezlivý a dôsledný.

5 spôsobov ako vylákať mole z ich skrýše:

Máte podozrenie, že by sa vo vašich potravinách mohli ukrývať mole? Skôr, než potraviny vyhodíte, skúste mole prilákať.

  • Pivo

Mole pivom pritiahnete. Takže ak ho dáte do blízkosti miesta, kde sa vyskytujú a nad pohár pripevníte obväz, mole sa dostanú do pohára, kde sa utopia, ale von z neho už nie.

  • Ocot a víno

Nalejte ich do fľaše alebo do misky a dajte k blízkosti potravín, v ktorých by sa mole mohli nachádzať. Mole vôňa jablčného octu a vína pritiahne, no v tekutine sa utopia.

Takto ich od potravín udržíte ďalej

  • Korenie a bylinky

Škorica, klinček alebo bobkový list moliam nevoňajú. Dajte ich do blízkosti potravín, ak chcete, aby sa im škodcovia vyhli.

  • Tabak

Mole neznášajú vôňu tabaku. Ak vám neprekáža, umiestnite vrecko s tabakom ku potravinám, kde sa zvyknúť vyskytnúť.

  • Céder

Cédrové drevo taktiež pôsobí na mole odpudzujúco. Opäť je vhodné ho položiť do blízkosti potravín, ktoré mole rady napádajú.

Potravinám tieto metódy už ale nepomôžu, pretože mole ich svojim výskytom znehodnotili. Odporúčame vám všetky napadnuté potraviny vyhodiť a celý priestor, kde ste potraviny skladovali, vypratať. Povrchy by ste mali vyčistiť dezinfekčnými prostriedkami alebo bielym octom. Vhodné je tiež potraviny skladovať v uzatvárateľných sklenených nádobách a priestor, v ktorom ich skladujete, pravidelne vetrať a čistiť. Nezabúdajte potraviny po záruke vyhodiť.

Nepomýľte si moľu potravinovú s moľou šatovou. Moľa šatová má striebristé krídla, potravinová zase hnedé škvrny a je omnoho väčšia.

Bol tento článok užitočný? Zdieľajte ho so svojou rodinou a priateľmi!

You Might Also Like