Stephan Hawking bol a stále je uznávaný vedec, ktorého by sme mohli porovnávať so slávnymi fyzikmi či matematikmi všetkých čias. Jeho teórie sa stali veľkými hýbateľmi vedy, ktoré v niektorých prípadoch zmenili jej smerovanie.
Dnes snáď neexistuje človek, ktorý by nepoznal tohto úžasného a veľkého vedca. Jeho popularitu vzrástla taktiež aj vďaka filmu Teória všetkého, v ktorej postavu Stephana Hawkinga stvárnil úžasný herec Eddie Redmayne, ktorý si za túto postavu vyslúžil aj Oscara.
Stephan sa narodil 8.1.1943 v Oxforde a už od mala bol nadpriemerne inteligentný. Svoj život vo veľkej miere obetoval matematike, fyzike a hlavne vesmíru, ktorý ho natoľko inšpiroval, že mu venoval väčšinu svojich publikácií.
Keď mal 21 rokov, diagnostikovali mu ALS, teda chorobu, pri ktorej mu postupne ochabovali svaly. V tých časoch mu lekári dávali maximálne 2 roky. Osud je však nevyspytateľný a Stephan sa dožil neuveriteľných 76 rokov.
Tak ako asi každý človek, aj on si kládol otázku, čo čaká človeka po smrti. Svoju teóriu aj na túto tému rozpracoval v publikácii s názvom Krátke odpovede na veľké otázky. Táto práca uzrela svetlo sveta až po jeho smrti. O posmrtnom života má každý svoju vlastnú predstavu. Či už je to predstava, ktorá vychádza z náboženstva, ku ktorému daný človek inklinuje, alebo je to racionálne presvedčenie je na každom z nás.
Stephan Hawking vysvetlil svoju predstavu života z hľadiska, ktoré popiera Božiu existenciu a tým aj posmrtný život.
„Každý z nás môže veriť, čomu chce. A podľa môjho názoru najjednoduchšie vysvetlenie je, že Boh neexistuje. Nikto nestvoril vesmír a nikto neriadi náš osud. To ma vedie k presvedčeniu, že pravdepodobne neexistuje ani posmrtný život. Myslím si, že viera v posmrtný život je falošná nádej. Nemáme pre to žiadne platné dôkazy a je to v rozpore so všetkým, čomu vo vede rozumieme. Myslím si, že keď zomrieme, premeníme sa na prach…“, píše vo svojej práci.
ZDROJ: tyden.cz