V každom manželstve nastávajú chvíle, kedy si s partnerom nerozumiete. Manželské problémy patria k životu. Pred svadbou má človek zvyčajne „ružové okuliare“, no keď si ich zloží, uvidí krutú realitu.
Nedostatky, ktoré ste na svojom partnerovi počas vášho vzťahu ochotne prehliadali, sa ukážu v celej svojej realite a prehliadať ich pre vás nebude celkom možné. Aj v dôsledku začatia spolunažívania a objavení nových vecí, čo nám na partnerovi vadí vznikajú v mnohých manželstvách konflikty, ktoré často končia rozvodom.
Žiaľ v dnešnej dobe sa rozvod stáva pomaly trendom, kedy sa po necelých dvoch rokoch manželstva partneri rozchádzajú. Nie je to však nemožné v manželstve zotrvať a byť pri tom šťastný. Existuje nespočetné množstvo manželstiev, ktoré pretrvávajú roky a sú naplnené šťastím.
Neskrýva sa za tým žiaden zázrak, iba to, že sa manželia naučili jazyk lásky toho druhého, tolerancie a hlavne veľa obety. My sme si dnes pre vás pripravili zhrnutie najčastejších problémov a rady, ako ich zvládnuť.
Nadváha:
Je dokázané, že novomanželia po svadbe priberú až o 3kg. Je to preto, lebo vo zväzku sa spoliehame na toho druhého, a nemáme už takú potrebu vyzerať čo najlepšie, keď sme ľudovo povedané „na poriadku.“ Keďže priberieme my ženy na váhe, môže sa stať, že v manželových očiach poklesne naša atraktivita. To isté platí aj u žien voči mužom.
Ideálnym riešením by bolo, keby ste začali chudnúť spoločne v prípade, že máte nadváhu. Omnoho jednoduchšie sa chudne vo dvojici, ako keď sa človek trápi sám. Chudnutie v páre vám prináša mnoho výhod. Môžete sa vzájomne podporovať a neklesnúť na duchu, lebo je tu vždy ten druhý, kto vás pozdvihne. Dobré je zapisovať si svoje úspechy, hoci aj drobné, nech vidíte pokroky v číslach. Aj spoločné chudnutie dokáže výrazne prehĺbiť citový vzťah.
Konflikty so svokrou:
Pokiaľ sú dve ženy v domácnosti a hlavne v kuchyni, nemôže z toho väčšinou vzniknúť nič iné ako svár. Keďže každá chce variť podľa seba a má iné zvyky, často sa tieto dve hádajú kvôli úplným maličkostiam. Pokiaľ si nerozumiete so svokrou a žijete v jednej domácnosti, nemali by ste to brať na ľahkú váhu.
Hoci sa to nezdá, problémy sa môžu kopiť a je možné, že budú viesť len k ťažkej atmosfére v domácnosti a šťastný nebude veru nikto, tobôž nie váš manžel. V horších prípadoch ženy, ktoré si nerozumeli so svokrou mávali aj psychické ťažkosti. V takomto prípade je dobré sa odsťahovať. Hoci to bude pre vás zaručene finančne náročnejšie, kompromisy sa v takýchto prípadoch hľadajú ťažko.
Peniaze:
Pred vstupom do manželstva si každý svoje financie spravuje sám. Akonáhle ste však v tomto zväzku, vaše peniaze sa stávajú spoločnými. Peniaze sú skutočne veľmi závažnou príčinou hádok. Každý si chce dopriať niečo pre seba, čo možno nie je nevyhnutné, ba dokonca výslovne prebytočné. U možov to môžu byť napríklad cigarety a u žien nové oblečenie.
Riešením je iba otvorená diskusia o všetkých vašich výdavkov. Dôležité je nič nezatajovať a bez hanby sa priznať k všetkému, čo ste si kúpili a čo si poprípade plánujete kúpiť. Ak uvidí partner, že ste voči nemu úprimná, veľmi to ocení a skôr vám dovolí menší prehrešok. To isté platí aj naopak.
Zvyky:
Zvyky, ktoré má váš partner, a ktoré ste si predtým príliš nevšímali alebo sa vám na ňom dokonca páčili vám po čase môžu pripadať veľmi otravné. Či sa jedná o fajčenie, čítanie kníh, popularitu medzi priateľmi…
Jediným riešením je ich prijať. Nesnažte sa silou mocou vášho partnera zmeniť, nie je to jednoduché a už vôbec to nie je možné ustavičným vyčítaním. Ak chcete skutočne, aby sa niektorým svojim aktivitám venoval menej, musíte ísť na to postupne a s trpezlivosťou.
Nuda:
Po pár mesiacoch súžitia, ktoré sa podobajú medovým týždňom sa s partnerom môžete začať nudiť, alebo mať pocit, že ste mu už povedali všetko a nemáte si dokopy o čom pohovoriť. Je to celkom bežná situácia a nastáva pomerne často aj vo vzťahoch. Súvisí to aj s tým, keď trávite spolu príliš mnoho času.
Skúste si preto jeden od druhého občas oddýchnuť a vyraziť si von s priateľmi či zájsť niekam. Alebo vytvárajte nové programy pre vás dvoch. Ak máte deti, zapojte aj je. Rodiny väčšinou trávia čas, že sú v jednej domácnosti a každý robí niečo iné. Skúste sa zahrať ako rodina nejakú spoločenskú hru, či podniknúť výlet do prírody. Prehĺbite vzťah nielen s mužom, ale aj s deťmi.
ZDROJ: brightside.me