Na Slovensku sa schválili nové mimoriadne prísne opatrenia. Čo všetko sa od štvrtku 15.10 mení?

Spread the love

Od štvrtka (15. 10.) bude platiť povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri, zakážu sa hromadné podujatia, reštaurácie budú môcť podávať len zabalené jedlo a jeho konzumácia bude možná len v exteriéri.

Zatvoria sa fitnescentrá, wellness zariadenia, akvaparky, kúpaliská či sauny. Obchody s potravinami a drogériou budú musieť od štvrtka vymedziť čas nákupu pre seniorov. Obmedzí sa aj počet ľudí v obchodoch a nákupných centrách.

 

OPATRENIA PROTI PANDÉMII SA VÝRAZNE SPRÍSNIA

Dôvodom je vážna epidemiologická situácia na Slovenska. Prijímať opatrenia iba na regionálnej úrovni nemá v tejto situácii zmysel, budú preto platiť celoplošne. Rozhodol o tom dnes Ústredný krízový štáb. Platiť budú od štvrtka 15. októbra. Výnimkou sú stredné školy, ktoré už od pondelka prechádzajú na dištančné štúdium.

Slovensko sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího vydalo „českou cestou“. Medzi nami a Českom je rozdiel zhruba dva týždne. Ak by sme teraz neprijali rázne opatrenia, krivka nakazených by rástla strmo hore ako v Česku.

Premiér Igor Matovič spolu s ostatnými ministrami apelovali na ľudí, aby boli opatrní a dodržiavali opatrenia. Predseda vlády vyhlásil, že toto je naša „posledná záchranná brzda“. „Máme to vo svojich rukách,“ zdôraznil.

RÚŠKA

▪️Rúška budú povinné aj v exteriéri v obciach a mestách.
▪️Po novom ich budú nosiť aj žiaci prvého stupňa základných škôl.

HROMADNÉ PODUJATIA

▪️Zakážu sa všetky hromadné podujatia vrátane bohoslužieb.
▪️Výnimkou sú krsty, sobáše a pohreby. Počet zúčastnených na týchto obradoch bude závisieť od veľkosti priestoru, na jednu osobu bude musieť byť 15 metrov štvorcových. Ak bude napríklad pohreb vonku, počet ľudí nebude obmedzený, povinné budú dvojmetrové rozostupy.
▪️Výnimku dostane päť profesionálnych športových líg: futbalová, hokejová, volejbalová, hádzanárska a basketbalová. Budú však bez divákov a hráči budú pravidelne testovaní.

ZHROMAŽĎOVANIE

▪️Vláda sa v pondelok bude zaoberať návrhom na zákaz zhromažďovania nad šesť osôb s cieľom znížiť mobilitu. Zákaz by mohol platiť už skôr, zrejme už od 13. októbra.

REŠTAURÁCIE

▪️Reštaurácie alebo kaviarne budú môcť byť otvorené, ale nesmú podávať jedlo v interiéri. Zákazníci si budú môcť zobrať zabalené jedlo so sebou. Ostane povolená možnosť servírovať jedlo v exteriéri na terasách.

WELLNES

▪️Uzavrú sa fitness centrá, wellness centrá, kúpaliská, sauny a akvaparky.

OBCHODY

▪️V obchodoch a nákupných centrách musí byť 15 metrov štvorcových na jednu osobu.
▪️Zavedú sa hodiny pre seniorov od 65 rokov v potravinách a drogériách od 9:00 do 11:00.

PLATNOSŤ OPATRENÍ

Opatrenia budú platiť, kým sa hodnota kĺzavého sedemdňového mediánu nezníži pod 500.

HRANICE

Režim na hraniciach sa zatiaľ meniť nebude.

 

"Slovensko sa vydalo v prípade pandémie nového koronavírusu "českou" cestou. V najbližších dňoch preto sprísnime…

Zveřejnil(a) Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky dne Neděle 11. října 2020

You Might Also Like