Na Slovensku dominuje britský variant koronavírusu: Potvrdili ho v 97,3 % vzoriek

Hygienici prosia ľudí, aby napriek pandemickej únave naďalej dodržiavali celoplošne nastavené protiepidemické opatrenia.

Na Slovensku podľa očakávaní naďalej dominuje britský variant pandemického vírusu. Potvrdili ho v 97,3 percenta z 1752 vyšetrených pozitívnych vzoriek v rámci štvrtého kola celoštátneho prieskumu rozšírenia variantov pandemického vírusu na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Laboratórne bol potvrdený v 97,3 percenta (1704 vzoriek) z počtu 1752 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Český variant bol potvrdený v 0,9 percenta (16 vzoriek) a juhoafrický v 0,5 percenta (deväť vzoriek). Bez bližšieho určenia bolo celkovo 1,3 percenta, teda 23 vzoriek,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Klinické vzorky sa vyšetrovali RT-PCR metódou, ktoré rovnakou diagnostikou vyšli pozitívne 17. marca 2021. „Vzorky bez bližšieho určenia variantu a vzorky s juhoafrickou mutáciou budú ešte podrobené sekvenovaniu,“ dodal hlavný hygienik SR.

Hygienici prosia ľudí, aby napriek pandemickej únave naďalej dodržiavali celoplošne nastavené protiepidemické opatrenia. Ich rešpektovanie zohráva významnú úlohu v ochrane verejného zdravia. „Sú nastavené tak, aby spomaľovali šírenie pandemického vírusu a jeho variantov v populácii a tak, aby sa znižovalo riziko zánosu ďalších mutácií na naše územie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Za rovnako dôležité považujú chrániť sa na individuálnej úrovni, teda minimalizovaním kontaktov, správnym nosením respirátora a rúška, dodržiavaním hygieny rúk a očkovaním.

zdroj: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com