Na Slovensko dorazili vakcíny proti ochoreniu COVID-19, prvých ľudí môžu začať očkovať

Na Slovensko prišli prvé vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19. Transport aj otvorenie a uskladnenie vakcín sa uskutočnilo za prísnych teplotných a bezpečnostných podmienok. Informuje o tom Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Na preberaní prvých vakcín sa v sobotu zúčastnila riaditeľka štátneho ústavu Zuzana Baťová.

Všetko je pripravené na očkovanie

ŠÚKL tiež informoval, že vakcíny sa uskladnili v termoboxe vo Fakultnej nemocnici v Nitre, konkrétne balenia boli otvorené a liekovky vybrané na rozmrazovanie.

„Celý proces bol vopred organizovaný a naplánovaný, od otvorenia termoboxu po uskladnenie vakcín prešli menej ako 3 minúty. Môžeme potvrdiť, že všetko je pripravené na očkovanie,“ spresnil ŠÚKL.

„Svetielko na konci tunela. Už sa ho len nebáť,“ uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti premiér Igor Matovič (OĽaNO). Očkovať sa začne v sobotu o 19:00.

Doraziť malo približne 10-tisíc dávok vakcín. V nedeľu o 10:00 sa budú očkovať zdravotníci v štyroch slovenských nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a v Košiciach. Informovala predtým hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Viac než tri milióny zaočkovaných

Proti koronavírusu sa na Slovensku bude očkovať v štyroch vlnách. Cieľom pre úspešné obmedzenie šírenia infekcie je 3,3 milióna zaočkovaných, teda aby bolo očkovanie v populácii efektívne, zaočkovať by sa malo približne 65 % obyvateľov pri štandardnom vývoji epidémie.

Vyplýva to z Národnej stratégie očkovania proti ochoreniu COVID-19 v podmienkach Slovenskej republiky.

V prvej vlne sa budú očkovať zdravotnícki pracovníci, študenti zdravotníckych odborov, zamestnanci domovov sociálnych služieb, silové zložky a pracovníci kritickej infraštruktúry.

Zvyšok populácie si ešte počká

V druhej vlne to budú pacienti nad 65 rokov a chronicky chorí, klienti domovov sociálnych služieb, imobilní, onkologickí, dialyzovaní alebo pacienti po transplantácii.

Do druhej vlny očkovania budú patriť aj pacienti s biologickou liečbou, autoimunitným ochorením, diabetes mellitus, neurologickými závažnými chorobami, kardiovaskulárnymi či závažnými psychiatrickými chorobami.

Tretia vlna očkovania sa týka špecifických komunít s vysokým rizikom šírenia ochorenia. Patriť sem budú učitelia, marginalizované rómske komunity, bezdomovci či azylanti.

V štvrtej vlne sa budú očkovať zvyšní obyvatelia nad 18 rokov.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com