Na Lučanského pohreb v Štrbe prišiel aj Kaliňák, bývalého šéfa polície si uctili aj desiatky ľudí v Bratislave (foto)

V podtatranskej obci Štrba v piatok pred 16:00 hodinou pochovali bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Posledná rozlúčka sa konala v rímskokatolíckom kostole sv. Ondreja za dodržania protiepidemických opatrení. Na poriadok v uliciach dohliadali hliadky obecnej polície aj dobrovoľní hasiči.

Pohrebu sa zúčastnilo približne 600 ľudí, medzi nimi aj veteráni. „Hodnosť generála niečo znamená, ten človek musel niečo vo svojom živote dokázať,“ povedal vojnový veterán Peter Andreánsky s tým, že aj ostatní veteráni veria, že Lučanského smrť bude spravodlivo vyšetrená.

Čierne šály na domoch

„Bol to čestný, charakterný, výnimočný a spravodlivý človek, vždy budeme na neho s pokorou spomínať,“ uviedla Zuzana, rodáčka zo Štrby.

Pietna spomienka počas poslednej rozlúčky s bývalým prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským v obci Štrba. Štrba, 8. január 2021.Foto: SITA.

 

Mnohí obyvatelia Štrby vyvesili na svojich domoch čierne šály. Podľa ich slov tak urobili potom, ako sa dozvedeli, že na Ministerstve vnútra SR nevyvesili čiernu zástavu.

Ešte počas minulého víkendu začali ľudia zapaľovať sviečku pred viacerými okresnými a obvodnými policajnými oddeleniami na Slovensku na počesť bývalého policajného generála.

Lučanského pamiatku si však prišli uctiť aj desiatky ľudí pred Prezídium Policajného zboru v Bratislave, a to aj napriek platnému zákazu vychádzania.

Exminister vnútra Robert Kaliňák (uprostred) počas poslednej rozlúčky s bývalým prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským v obci Štrba. Štrba, 8. január 2021.Foto: SITA.

Vyvesené čierne zástavy

V deň pohrebu je na budovách Ministerstva vnútra SR a Prezídia Policajného zboru vyvesená čierna zástava ako vyjadrenie pietnej spomienky. Informovala o tom hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová.

Doplnila, že rezort vnútra oceňuje snahu ministerstva spravodlivosti transparentne objasniť všetky okolnosti tragickej udalosti.

Zároveň je presvedčené, že zodpovedanie všetkých otázok nijakým spôsobom nespochybní prácu policajtov, vyšetrovateľov či príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

Matovič a Kollár poslali veniec

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že na pohreb pošle veniec. „Cítim v dnešný deň potrebu vyjadriť plnú dôveru ministerke spravodlivosti a príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže. Verím, že len poctivým a trpezlivým poskytovaním argumentov, faktov a dôkazov zo strany ministerstva spravodlivosti a pod dozorom Generálnej prokuratúry, vieme Slovensko ochrániť pred zhubným pôsobením konšpirácií na dôveru ľudí v orgány spravodlivosti,“ napísal.

Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) by sa za bežných okolností na pohrebe exšéfa polície veľmi rád zúčastnil. V plnej miere ale rešpektuje všetky platné epidemiologické naradenia a zároveň želanie pozostalých, aby sa pohreb konal v rodinnom kruhu.

Z tohto dôvodu si pamiatku uctí smútočným vencom, ktorý NR SR pošle do domu smútku v Štrbe. Informovala o tom hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Kondolečný list od prezidentky

Prezidentka Zuzana Čaputová napísala manželke bývalého policajného prezidenta kondolenčný list. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Na pohrebe sa nezúčastnili ani opoziční poslanci, expremiér Peter Pellegrini a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (obaja Hlas-SD). Ako uviedli vo videu na sociálnej sieti, rozhodli sa tak nielen vzhľadom na celkové okolnosti, ale chcú rešpektovať rozhodnutie rodiny zosnulého, ktorá si neželá politizáciu udalosti. Lučanského si pripomenú prostredníctvom zapálenia sviečky a zaslania spomienkového venca do Štrby.

Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v utorok 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. Vo väzbe bol pre obvinenie v kauze Judáš.

Posledná rozlúčka s bývalým prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským v obci Štrba. Štrba, 8. január 2021.Foto: SITA.

 

Posledná rozlúčka s bývalým prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským v obci Štrba. Štrba, 8. január 2021.Foto: SITA.
Posledná rozlúčka s bývalým prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským v obci Štrba. Štrba, 8. január 2021.Foto: SITA.

 

Posledná rozlúčka s bývalým prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským v obci Štrba. Štrba, 8. január 2021. Foto: SITAFoto: SITA.

 

Posledná rozlúčka s bývalým prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským v obci Štrba. Štrba, 8. január 2021.Foto: SITA.

zdroj: webnoviny.sk

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com