Morálna dilema, ktorá vás poriadne potrápi. Obetovali by ste radšej život piatich ľudí, aby ste jedného zachránili alebo naopak? Správanie ľudí je zaražajúce

Pozeráte film v televízii a hlavný hrdina práve rieši dilemu komu zachrániť život, jednému človeku, ktorý je mu blízky alebo väčšej skupine ľudí, ktorí sú mu blízki tiež. Hovoríte si, čo by mal spraviť alebo čo by ste spravili na jeho mieste vy. Myslíte si, že keby sa vám táto situácia stala aj naozaj, tak by ste reagovali tak isto, ako vo vašich predstavách? Potom sa mýlite. Vedci skúmali podobnú situáciu a ich zistenia bol prekvapujúce.

Tento experiment sa volá „the trolley dilemma“ a vymyslel ho filozof Philipp Footm v roku 1967. V jeho verzii išlo o piatich ľudí, ktorí sú pripútaní na koľajniciach a rúti sa na nich vlak. Vy tam stojíte, a nemáte šancu upozorniť rušňovodiča aby zastavil. Môžete však niečo urobiť. Môžete potiahnuť výhybku a odkloniť vlak. Na tejto výhybke je ale pripútaný človek. Keď zachránite piatich, tento jeden zomrie.

Táto dilema ako taká umožňuje ľuďom rozmýšľať o následkoch akcie, ktorú vykonajú, pričom silnú rolu tu zohráva morálny kontext. Je naozaj ťažké sa rozhodnúť. Táto dilema je nástroj, ktorým môžu vedci skúmať našu morálnu intuíciu.

A vedci z univerzity v Belgicku sa rozhodli, že otestujú túto dilemu v skutočnosti. Experiment mierne upravili, namiesto ľudí použili myši, a namiesto vlaku elektrický prúd. Výsledky následne publikovali v časopise Psychological Science.

Experiment vykonali s 200 ľuďmi, ktorým povedali, že pustia elektrický prúd  do klietky s piatimi myšami. Účastníci experimentu boli ďalej informovaní o tom, že ak chcú myši zachrániť, môžu stlačiť tlačidlo, ktoré presmeruje prúd do klietky s jednou myšou. V skutočnosti neboli myši týrané, a žiaden prúd im našťastie nehrozil. Išlo len o to, aby si to účastníci experimentu mysleli.

Keď sa účastníkov pýtali, pred vykonaním experimentu, že ako by na danú situáciu reagovali, 66% odpovedalo, žeby stlačili tlačidlo. Zvyšok povedal, žeby tlačidlo nestlačil. Keď ale experiment prebiehal, a postavili ich pred túto situáciu reálne, tak tlačidlo stačilo až 84% ľudí.

Z výsledkov teda vyplýva, že sme veľmi emotívni, a to, že si myslíme, že budeme reagovať určitým spôsobom ešte neznamená, že týmto spôsobom naozaj reagovať budeme.

Môže sa zdať, že podobná situácia sa v skutočnom živote nikdy nemôže stať. Ale naopak, práve dnes je stále viac a viac reálna. Súvisí to s príchodom autonómnych áut a situácii, kedy sa kvôli chybe v systému bude musieť rozhodnúť, či zrazí jedného človeka alebo strhne volant, čím potencionálne ohrozí iných účastníkov cestnej premávky.

Čo myslíte, ako by ste v podobnej situácii reagovali vy?

ZDROJ: iflscience.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com