Moje zuby nikdy nevyzerali príťažlivo, preto som sa rozhodla pre implantáty. Toto všetko vás čaká, pokiaľ…

Napoleon Bonaparte raz povedal: „S odvahou sa môžete zapojiť do čohokoľvek, no to samo o sebe vám úspech nezaručí.“ Toto tvrdenie by sme mohli prirovnať k procesu implantácie zubov. Aby sme sa dali na implantáciu, musíme detailne pochopiť jej podrobnosti.

Napriek všetkým ubezpečeniam zubných lekárov o bezpečnosti a pohodlnosti implantátov pacienti často počúvajú z rôznych strán „strašiaky“ o implantácii. Takže stojí za to dať si urobiť implantáty, alebo je lepšie nechať to tak? Čo si vybrať pri výmene zubov – čapíky alebo implantáty? Pozrime sa na to.

Montáž zubných implantátov:
Implantácia zubov je relatívne nová technika, ktorá umožňuje implantáciu umelých koreňov vo forme implantátov v ďasnách. Potom sa na základňu umiestni koruna alebo umelý zub, ktorý vyzerá takmer totožne s pôvodným.

Existujú dva typy implantácie podľa metódy a času realizácie: jednostupňový a dvojstupňový. Jednostupňová implantácia zubov trvá len 1-2 týždne, čo vyžaduje 2-4 návštevy zubára.

Rozhodnutie o vykonaní jednostupňovej implantácie sa vykoná po extrakcii zuba, na čo sa skúma jamka. Pozitívny výsledok je zaručený, ak sa operácia odstraňovania zubu vykonáva opatrne a tkanivo okolo nepoškodí zápal.

Dvojstupňová implantácia zubov zahŕňa inštaláciu všetkých prvkov návrhu implantátu postupne. Pozrime sa na tieto etapy podrobnejšie:

Plánovanie, veľa záberov vašich zubov a testy.
Prípravná fáza je jednou z najdôležitejších pri implantácii zubov. Pacient by mal zvýšiť pozornosť na ústnu hygienu, pretože sterilita je kľúčom k úspešnej operácii. Navyše, v štádiu prípravy na liečbu sa skúma hlavne čeľusťový systém. Počítačová 3D tomografia čeľuste sa robí na identifikáciu možných patológií alebo kontraindikácií zubnej implantácie. V prípade potreby sa vykonáva sanitácia ústnej dutiny – odstránenie plaku a kameňa, ošetrenie alebo odstránenie zubov.

Chirurgický zásah
V tomto štádiu je kostná dreň pripravená na umiestnenie implantátu. Za týmto účelom sa v ďasne urobí rez, rozštiepi sa a je vytvorené miesto pre nový umelý koreň. Potom sa implantát umiestni do lôžka, ktoré je chránené skrutkovacou zátkou. To umožňuje chrániť pred zrastaním tkanív a požitím potravy. Po nainštalovaní implantátu sa ďasna zašijú.

Proces uchopenia implantátu
Kompletné uchopenie trvá 1,5 až 6 mesiacov. Ak je operácia vykonávaná na spodnej čeľusti, stačia 2-3 mesiace, v hornej časti je to až 6. Počas implantácie sa kladie dočasný zub.

Zostavenie „tvarovača ďasien“
Po implantácii zubov a prichytenia implantátu sa ďasná opäť rozrežú a vzniká tzv tvarovač ďasien. Je veľmi dôležitý, lebo vďaka nemu sa môžu vytvoriť  základy pre umelý zub. Dĺžka jeho formovania je jeden až dva týždne. Po odstránení tohto „tvarovača“ je implantát úplne prijatý a k zubu sa kladie špeciálna podpera. Je to v podstate spojenie medzi implantátom a protézou. O týždeň neskôr môžete pristúpiť k protetike.

Posledná etapa : Protetika
Zubár urobí odliatky zubov, a nainštaluje na korunku implantát. Hlavným cieľom tejto fázy je inštalácia zubnej protézy. Podľa princípu fixácie umelého zuba rozlišujeme odstrániteľné, kombinované, podmienene odstrániteľné a neodstrániteľné zubné protézy.

Pri jednostupňovej implantácii sa vykonáva menej chirurgických zákrokov, dosahuje sa vysoký kozmetický účinok a neskôr sa vyžaduje gingiválny plast (ako pri dvojstupňovej implantácii). Ale s touto technikou je riziko komplikácií vyššie, pretože nezahŕňa šitie a izoláciu implantátu.

Bez ohľadu na to, aký typ implantácie si vyberiete, musíte pochopiť, že osseointegrácia implantátu (štepenie) trvá v rovnakom čase: 6 mesiacov pre hornú čeľusť a 3 pre dolnú čeľusť. Aj keď sa ešte nejedná o koniec procesu hojenia, nemôžte vaše zuby zaťažovať častým žuvaním. Počas jednostupňovej metódy sa vloží podpera na implantát, ktorá spája korunku s tou dočasnou.

Napriek tomuto sa dvojstupňový zubný implantát používa častejšie, pretože dochádza k menšiemu počtu kontraindikácie a väčšie percento, že sa umelý zub prichytí.

Najčastejšie otázky:
Čo si vybrať na výmenu zubov – čapík alebo zubné implantáty?
Na vyriešenie tejto otázky potrebujete poznať rozdiel medzi týmito ortopedickými štruktúrami. Prvá a najdôležitejšia vec, ktorou sa čapík líši od implantátu, je jeho účel a použitie. Čapík je tenká sklolaminátová, titánová alebo oceľová tyč, ktorá je nainštalovaná v zubnom kanáli na posilnenie koruny zničeného zuba. čapíky umožňujú zachovať „pôvodný“ koreň zubov a obnoviť korunu pomocou výplňových materiálov alebo umelých zubných koruniek.

Čo sa týka implantátov, ide o „umelé korene“ z titánu, ktoré sa implantujú do kostného tkaniva čeľuste a slúžia ako podpora budúcej protetiky. Inými slovami, čapík je pomocná reštaurátorská štruktúra, implantát je už protéza.

Je možné vložiť implantát, ak je možné nainštalovať korunku?
Na túto otázku neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď. Samozrejme, inštalácia korunky (protetiky) je spoľahlivejšia a kvalitatívnejšia procedúra. Avšak pre korunu bude najprv nutné obrúsiť smalt zo susedných zubov a môže to bolieť. Pokiaľ ide o inštaláciu implantátov – obrusovanie nie je potrebné.

Existuje veľa kontraindikácii pri implantácii zubov?
Implantácia zubov, rovnako ako akákoľvek chirurgická operácia, má určité kontraindikácie. K bezvýhradným obmedzeniam patria zhubné nádory, cukrovka, tuberkulóza, poruchy imunitného systému (HIV, AIDS) či akútne ochorenie nervového systému.

Okrem toho sa implantácia neodporúča ani nepovoľuje po predchádzajúcej liečbe silnými fajčiarmi so slabou ústnou hygienou. Vo všeobecnosti existuje málo kontraindikácií a operácia je kontraindikovaná iba v akútnych a závažných štádiách ochorenia.

Doktor povedal, že mám atrofiu kostného tkaniva, čo to je?
Atrofia kostného tkaniva je zníženie jeho objemu, ku ktorému dochádza okamžite po odstránení zubov. Je prirodzené, že prekrvenie vo vnútri kosti sa dosiahne v dôsledku zaťaženia, ktoré sa prenáša cez koreň prirodzeného zuba pri žuvaní potravy.

Akonáhle je zub odstránený, metabolické procesy v kosti sa zastavia a zmenšujú sa.Často to zabraňuje implantácii zubov, pretože implantát nie je možné upevniť do malého takého objemu kostí.

Potrebujem prestať fajčiť, keď chcem podstúpiť takýto zákrok?
Fajčenie nie je absolútnou kontraindikáciou pre implantáciu zubov, avšak s cieľom znížiť riziko možného odmietnutia implantátov (napokon nikotín výrazne znižuje ochranné funkcie tela) odporúča sa úplne prestať fajčiť alebo aspoň znížiť množstvo spotrebovaných cigariet na minimum. Dva týždne pred operáciou a súčasne po implantácii.

Implantácia sa vykonáva pod anestéziou?
Nie, implantácia zubov sa nevykonáva pod anestéziou – iba miesto, kde dôjde k implantácii je umŕtvené. Ak je potrebné implantovať veľké množstvo zubov do čeľuste, môže sa zvážiť anestézia.

Po implantácii musím žiť nejakú dobu bez zubov?
Otázka estetiky po implantácii je riešená fixáciou odnímateľných protéz. Áno, nie je to veľmi výhodné, ale v čase implantácie implantátov, to jest ich úplnej fúzie s kostným tkanivom, musí byť zaťaženie štruktúry znížené na minimum. Preto ihneď po implantácii do kosti implantátov sa odstránia formy na prípravu dočasne odstrániteľných protéz. Sú estetické a umožňujú vám žuť jedlo. Sú stanovené výhradne na ďasná (v prípade veľkého počtu chýbajúcich zubov).

Môže moje telo odmietnuť implantát, alebo sa nedokáže uchytiť?
Odmietnutie zubného implantátu sa vyskytuje v prípade neodbornej inštalácie, nedostatku správnej ústnej hygieny, nesprávne zvoleného dizajnu.

Charakteristické príznaky: akútna bolesť v oblasti implantátu, výskyt hnisu alebo krvácania, začervenanie a opuch ďasien, mobilita implantátu spolu s korunkou, zvýšená telesná teplota.

Dokonca sa môže stať, že vaše telo odmietne implantát aj po niekoľkých rokoch aktívneho používania. Medzi hlavné príčiny patria- rôzne zranenia či porušenie imunitného systému tela.

Aké protézy posadiť na implantáty?
Na implantáty môžete vložiť akúkoľvek zubnú protézu – odnímateľnú, zubné mostíky alebo zubné korunky. Pri ich upevnení na implantáty sa životnosť štruktúr zvyšuje o 2-3 krát. Pokiaľ ide o odnímateľné zubné protézy, nemusia byť odstraňované každý deň.

Aká je dĺžka života implantátov a protéz?
Životnosť zubných implantátov nie je kratšia ako 10 rokov, ale pri správnej inštalácii môžu dokonca prežiť samotného pacienta, preto implantáty spravidla slúžia v priemere 20 rokov alebo viac. Pokiaľ ide o protézy, ktoré sú fixované na implantáty, ich životnosť je 10-15 rokov alebo aj 20 rokov, ak hovoríme o korunkách zo zirkóniu.

Aká je záruka zubnej implantácie?
Existuje niekoľko typov záruk: na samotných implantátoch (dané výrobcom a začínajú od 10 rokov alebo viac), na protézach (na lekárskych klinikách, zvyčajne jeden rok) a na inštalácii implantátov (lekárom a tiež jeden rok). V prípade problémov s implantátmi je potrebné informovať zubára a zistiť, kde nastala chyba.

Dodržiavajte pravidlá hygieny, navštevujte pravidelne zubára a vyhnete sa takýmto náročným procesom. Používajte prírodnú ústnu vodu, ktorá vám zabezpečí zdravé a silné zuby.  Dubová kôra, harmanček, limetkový kvet – všetky tieto zložky sa predávajú v lekárňach za smiešne ceny, ale môžu vám pomôcť vyhnúť sa problémom zo zubami.

Implantaty vykonáva na Slovensku ambulancia: implantcenter.sk

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

ZDROJ: takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com