Moje dieťa sa odsťahovalo z domu. Teraz nemôžem spávat ani jesť, stratila som jednoducho zmysel existencie

Keď sa narodí dieťa veľmi mladým rodičom, nie je to jednoduché. Ľudia sú nejak zvyknutí starať sa o seba, a s príchodom dieťaťa musia radikálne zmeniť svoj životný štýl a prispôsobiť ho dieťaťu. Všetko sa začína točiť okolo tohto malého stvorenia, ktoré si vyžaduje neustálu pozornosť, 24 hodín denne.

Jedna z myšlienok, ktorá upokojuje mladých rodičov je, že však dieťa vyrastie, odíde z domu, potom budú odpočívať a deti sa o nich postarajú. No keď deti vyrastú a opustia materské hniezdo, ich starší rodičia si zrazu vôbec nedokážu zvyknúť na slobodu a osamelosť, ktorá ju sprevádza. Mali by sa radovať, že ich dieťa sa osamostatnilo a stalo sa nezávislým dospelým človekom.

Lenže pravda je taká, že s odchodom detí, rodičia často strácajú zmysel svojej existencie. Tento pocit je tak rozšírený, že mu dokonca psychológovia dali názov – syndróm prázdneho miesta.

Čím viac sú svoji rodičia pripútaní k deťom, tým je pre nich ťažšie zniesť odchod potomkov z ich rodného domova. Ide o to, že otec aj matka boli zvyknutí, že sa musia neustále starať o svoje dieťa, či už ho zaviesť do školy, vyzdvihnúť z krúžkov, a podobne, po prechode dieťaťa do dospelosti nejak zisťujú, že sa im ich deti vzďaľujú.

Často sa stáva, že takí rodičia začnú kontrolovať svoje dospelé deti. Chlapec vyrástol a chodí na rande s novým dievčaťom? Musí o všetkom povedať mame. Odkiaľ dievča pochádza? Ako sa volá? Kde pracuje? A v neposlednom rade ju chce vidieť na fotografii.

Táto všadeprítomná kontrola iba odcudzí dieťa od rodičov. Keď uvidí, ako sa aj v dospelosti rodičia snažia dozvedieť všetky podrobnosti o svojom živote, prestane im veľa vecí hovoriť.

Vzťahy so staršími deťmi
Ak ste milujúci rodič a vaše dieťa sa chystá opustiť materské hniezdo, spôsobí to vo vás zmes pocitov úzkosti, odporu a strachu. Preto musíme naliehavo konať.

Rozšírte okruh svojich vlastných
Dieťaťu musí byť poskytnutá sloboda, takže zamerajte svoju pozornosť na niečo iné. Spoznajte sa s novými ľuďmi, začnite sa venovať nejakému koníčku alebo sa zapíšte do rôznych kurzov.

Venujte sa športu
Univerzálny nástroj, ktorý vám pomôže odvrátiť pozornosť od rôznych problémov je šport. Stačí jogging alebo dokonca pomalá turistika.

Zmena práce alebo zamestnania
Ak v posledných rokoch bol celý pracovný plán prispôsobený potrebám dieťaťa, teraz to už nie je potrebné. Robte to, čo vás zaujíma, pretože teraz si môžete dovoliť viac slobody.

Vedenie aktívneho spoločenského života
Nemali by sme dovoliť, aby komunikácia z očí do očí v našom živote vyprchala. Spoznajte nových ľudí, obnovte staré kontakty. Neuzavrite sa pred svetom. Čím viac veselých momentov zažijete, tým budete lepšie prežívať odlúčenie od svojich detí.

Strávte viac času so svojou druhou polovičkou
Manželia majú veľa spoločných vecí, ktoré sa netýkajú práve detí. No rokmi možno na to zabudli a preto treba spoločné záujmy znovu obnoviť. Venujte si viac pozornosti a strávte spolu príjemné chvíle vo dvojici.

Je dôležité prijať realitu a pochopiť, že deti vyrástli a teraz na oplátku pomôžu svojim starším rodičom. V podstate je to to isté, ako keď dieťa posielame do materskej školy. Teraz ho posielame do skutočného sveta, a dieťa ukáže, či je pripravené zvládnuť to.

Čo môžete urobiť vy? Užívajte si vlastný život.

ZDROJ: takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com