Ministerstvo zdravotníctva: TRI DOBRÉ SPRÁVY V BOJI PROTI COVIDU!

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na sociálnej sieti facebook tri dobré správy v boji proti covidu.

Verejná mienka o Covide-19 sa otáča. Vyplýva to z prieskumu SAV, agentúry Seesame a spoločnosti MNforce. Počet ľudí, ktorí sa cítia výrazne ohrození Covidom-19, stúpol na prelome októbra a novembra na 35,3% zo septembrových 27,2% a májových 19,6%. Stúpa tiež počet ľudí, ktorí tvrdia, že obmedzili sociálny kontakt. A naopak, klesá počet ľudí, ktorí sa necítia vôbec ohrození Covidom-19 (https://bit.ly/2ImHGBD).

– Tím vedcov okolo Pavla Čekana vyvinul prvý slovenský diferenciálny test, ktorý dokáže detekovať súčasne SARS-CoV-2 a chrípku a získali naň certifikát od Ústavu na kontrolu liečiv. Podľa Pavla Čekana má tento test 100% špecificitu a detekčný limit 2 kópie virálnej RNA na reakciu. Týmto by sa podľa Čekana mal radiť medzi najlepšie testy, ktoré dokážu presne rozoznať koronavírus a chrípku v jednom teste.

– Viaceré spoločnosti tento týždeň ohlásili pokrok vo vývoji vakcín, jedna z nich by podľa predbežných výsledkov 90-percentnú účinnosť a žiadne vážne vedľajšie účinky. Slovensko má zakontrahovaných 2,44 milióna vakcín proti COVID-19 od spoločnosti, ktorá ohlásila ukončenie úspešného klinického testovania s 90% účinnosťou. Vakcíny budú zadarmo, bez doplatkov, nebudú povinné a na dobrovoľnej báze. Dohromady máme zakontrahovaných viac ako 17 miliónov vakcín od šiestich rôznych výrobcov.

Medicína a vedecký pokrok spoločne s obetavými zdravotníkmi a zdravotníčkami nás z tohto všetkého nakoniec opäť raz dostanú. Ale treba ešte vydržať nejakú dobu a pomôcť im tým, že budeme obmedzovať sociálne kontakty a dodržiavať odporúčania.

 

 

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com