Ministerstvo zdravotníctva: Kedy vzniká imunita po očkovaní proti koronavírusu COVID-19?

Prvá registrovaná vakcína sa podáva v dvoch dávkach. Už po prvej dávke dôjde k určitej imunitnej odpovedi organizmu, avšak na to, aby sa dosiahla sľubovaná účinnosť vakcíny je potrebná aj druhá dávka.
Takýto postup, kedy sa podáva viacero dávok vakcíny na dosiahnutie a udržanie imunitnej reakcie, poznáme aj z očkovaní proti iným ochoreniam, napr. pri očkovaní hexavakcínou alebo očkovaní proti pneumokokom v detstve.
2. dávka sa podáva 21 dní po prvej dávke. Ochranný účinok vakcíny nastupuje približne po siedmich dňoch po druhej dávke. Vytvorenie imunity od podania prvej dávky po nastúpenie očakávanej imunitnej odpovede po podaní druhej dávky teda trvá približne mesiac. Preto je nevyhnutné nepodľahnúť ihneď po očkovaní pocitu bezpečia a prestať dodržiavať bezpečnostné zásady ako nosenie rúška či obmedzenie sociálnych kontaktov.
Aj keď klinické skúšania ukázali vysokú účinnosť proti symptomatickému ochoreniu COVID-19, žiadna vakcína ani liek nemá stopercentnú účinnosť. Na to, aby sa dosiahol ochranný účinok vakcíny v spoločnosti, je potrebné zaočkovať podľa momentálne dostupných odhadov aspoň dve tretiny ľudí.
Hoci je vakcína jedným z najúčinnejších spôsobov boja s pandémiou, jej efekt sa ukáže až po niekoľkých mesiacoch, keď sa preočkuje významná časť populácie. Dovtedy je potrebné dodržiavať nariadenia a odporúčania úradu verejného zdravotníctva – nosiť rúška, často a dôkladne si umývať ruky či minimalizovať kontakty mimo vlastnej domácnosti.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com