Ministerstvo zdravotníctva: Informácie k druhému plošnému testovaniu na jednom mieste

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na sociálnej sieti facebook informácie k druhému plošnému testovaniu.

DRUHÉ PLOŠNÉ TESTOVANIE BUDE V 45 OKRESOCH OD 8. DO 20. HODINY

Vďaka prvému kolu testovania sa podarilo zachytiť veľké množstvo infikovaných ľudí, ale mnohých infikovaných antigénové testy neodhalili kvôli ich nižšej citlivosti.

Preto je plánované aj druhé kolo plošného testovania, ktoré sa bude konať počas najbližšieho víkendu 7. a 8. novembra 2020 v rámci 45 okresov. Je určené pre ľudí (okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR) nad 10 rokov, ktorí sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7% a viac a tiež pre ľudí, ktorí potrebujú navštíviť tieto okresy v termíne od 9. do 14. novembra 2020.

Pre tzv. červené okresy naplánovaných na sobotu 2 805 odberových miest a 2 715 tímov. V nedeľu by sa testovanie malo realizovať v 2 751 odberových miestach a zabezpečiť by ho malo 2 683 odberových tímov.

Presný počet odberových miest bude uverejnený na stránke www.somzodpovedny.sk, predbežne však Ozbrojené sily SR plánujú testovať na rovnakých odberových miestach, ako v rámci celoplošného testovania. Totožné by mali byť aj odberové tímy. Pre verejnosť budú odberové miesta prístupné od 08.00 h do 20.00 h. Aj na základe predchádzajúcich skúseností neodporúčame čakať hneď v sobotu ráno pred testovaním v radoch, ale prísť na testovanie cez deň podľa aktuálnej situácie na jednotlivých odberových miestach.

Okrem plánovaných odberových miest v rámci 45 testovaných okresov rezort obrany dobrovoľne otvorí aj ďalšie odberové miesta v okresoch, ktoré hraničia s tzv. červenými okresmi, a to na základe požiadaviek samospráv. V tomto prípade štát poskytne pre odberové miesta nad rámec plánu antigénové testy, certifikáty a dokumentáciu, ako aj personál z radov ozbrojených síl a policajného zboru. Ostatný personál a ochranné pomôcky budú v réžii samospráv, ktoré o tieto odberové miesta nad rámec plánu požiadajú.

Testovať zamestnancov vo vlastnej réžii budú môcť opäť aj firmy nad 4 000 zamestnancov, prípadne skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedeli zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4 000 osôb. Túto možnosť využije 10 firiem.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com