Ministerstvo obrany: Prehľad informácií k ruskému útoku na Ukrajinu za štvrtok 21.4.2022

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU ŠTVRTOK 21.4.2022.

UKRAJINA 

• Podľa tajomníka ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexija Danilova sa očakávaná ruská ofenzíva na Ukrajine ešte nezačala. Ruské útoky, ktoré sa začali pozdĺž celej frontovej línie v Doneckej, Luhanskej a Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny v utorok ráno, boli pravdepodobne len „skúšobné“.
• Snahy o evakuáciu civilistov z obliehaného ukrajinského prístavného mesta Mariupol včera opätovne zlyhali pre nerešpektovania dočasného prímeria zo strany Ruska, oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková.
• Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov včera oznámil, že Rusko odovzdalo Ukrajine písomný návrh dohody s podmienkami na ukončenie vojny.
• Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak oznámil, že Ukrajina je pripravená uskutočniť „špeciálne kolo rokovaní“ s Ruskom v Mariupole „bez akýchkoľvek podmienok“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera povedal, že je pripravený prepustiť ruských vojnových zajatcov výmenou za bezpečný odchod civilistov a ukrajinských vojakov z tohto obliehaného prístavného mesta.

SVET 

• Rusko prostredníctvom diplomatických kanálov varovalo Fínsko a Švédsko pred dôsledkami, ktoré by mal ich prípadný vstup do Severoatlantickej Aliancie. Nové vyhrážky zo strany Moskvy zazneli v deň, keď o možnom členstve v NATO začali rokovať fínski poslanci.
• Nemecko do konca roka zastaví dovoz ruskej ropy. Oznámila to spolková ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
• Rusko po prvýkrát úspešne otestovalo superťažkú medzikontinentálnu balistickú raketu novej generácie typu Sarmat, ktorá je schopná niesť aj jadrové hlavice. Oznámil to včera ruský prezident Vladimir Putin s tým, že zahraniční agresori by po tejto skúške mali prehodnotiť svoje hrozby voči Rusku.
• Ruskí hackeri stoja podľa českého ministra vnútra Víta Rakúšana za kybernetickým útokom, ktorý v noci na stredu zasiahol viaceré české weby. Útok vyradil aj Portál verejnej správy ČR.
• Nórska vláda darovala podľa tamojšieho rezortu obrany Ukrajine 100 kusov rakiet typu Mistral.
• Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba požiadal v stredu Bulharsko, aby sa pridalo k iným západným krajinám a poslalo Ukrajine vojenskú pomoc. Bulharsko, ktoré má dlhodobo blízke vzťahy s Ruskom, jej však takúto pomoc zatiaľ poskytnúť odmieta.
• Generálny tajomník OSN António Guterres požiadal o stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a tiež so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

SLOVENSKO 

• Rokovania o oprave ukrajinskej techniky na Slovensku sú vo finálnej fáze. Intenzívne sa rokuje aj o poskytnutí húfnic Zuzana 2 Ukrajine, počty zatiaľ nie sú stanovené. Slovensko ich má poskytnúť komerčnou formou, otázkou je právne riešenie. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com