Ministerstvo obrany: Prehľad informácií k ruskému útoku na Ukrajinu za Sobotu 2.4.2022

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU SOBOTA 2.4.2022.

UKRAJINA 

• Z obliehaného ukrajinského prístavného mesta Mariupol podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského evakuovali v piatok do bezpečia vyše 3000 ľudí.
• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom najnovšom nočnom videoprejave Rusko opäť obvinil z ďalších vojnových zločinov. Uviedol napríklad aj to, že Moskva sa pokúša odvádzať do boja ako brancov aj ľudí z anektovaného Krymu.
• Kolóna autobusov vezúcich evakuovaných obyvateľov z obliehaného prístavného mesta Mariupol dorazila v piatok do ukrajinského mesta Záporožie.
• Ukrajina si v piatok s Ruskom vymenila 86 vojakov vrátane 15 žien, ktorí boli zajatí. Oznámil to vysokopostavený predstaviteľ vlády v Kyjeve Kyrylo Tymošenko.
• Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov v piatok večer poprel, že Kyjev stál za útokom na sklad paliva v ruskom Belgorode.
• Ukrajinský generálny štáb oznámil, že ukrajinské ozbrojené sily dobyli naspäť 29 obcí v Kyjevskej a Černihivskej oblasti. Ruská armáda na severovýchode Ukrajiny naďalej blokuje a ostreľuje mestá Černihiv a Charkov, dodal generálny štáb. Na juhovýchode Ukrajiny sa Rusi snažia obsadiť mestá Popasna, Rubižne a Mariupol.
• Rusko a Ukrajina obnovili prostredníctvom videokonferencie mierové rokovania. Uviedol to vedúci ruskej vyjednávacej delegácie Vladimir Medinskij.

SVET 

• Americké ministerstvo obrany v noci na sobotu oznámilo, že Ukrajine poskytne ďalšiu vojenskú pomoc – tentoraz v hodnote 300 miliónov dolárov –, určenú na posilnenie jej obranných kapacít.
• Najvyšší predstavitelia EÚ varovali na piatkovom virtuálnom summite Čínu, že ak by Rusku pomáhala vo vedení vojny na Ukrajine alebo napríklad obchádzaní sankcií Západu, mohli by tým utrpieť jej obchodné vzťahy s Úniou. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
• Europol – policajný úrad Európskej únie – nasadil operačné tímy do európskych krajín, ktoré priamo susedia s Ukrajinou. Cieľom je lepšie chrániť Európsku úniu a utečencov z Ukrajiny pred rôznymi hrozbami organizovaného zločinu. Europol nasadil tímy v Litve, Poľsku, Rumunsku, Moldavsku a na Slovensku a ich nasadenie sa plánuje aj na území Maďarska.
• Ruský plynárenský koncern Gazprom oznámil, že sa sťahuje z nemeckého trhu. Urobil tak po tom, ako sa Rusko a Nemecko dostali do sporu pre požiadavku Ruska začať platiť za dodávky plynu v rubľoch a úvahy nemeckej vlády o zoštátnení aktív Gazpromu v krajine.

Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com