Ministerstvo obrany: Prehľad informácií k ruskému útoku na Ukrajinu za pondelok 11.4.2022!

Prehľad informácií k ruskému útoku na Ukrajinu za pondelok 11.4.2022.

UKRAJINA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval v nedeľu ukrajinských občanov, že Rusko zrejme na východe krajiny uskutoční väčšie vojenské operácie. Podľa neho bude najbližší týždeň rovnako kľúčovým ako všetky ostatné v tejto vojne.

• Ruské sily počas uplynulého víkendu pokračovali v ostreľovaní východnej Ukrajiny. V okolí druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkova zahynulo podľa tamojších úradov desať civilistov a ďalších 11 utrpelo zranenia.
• Ruské bombardovanie zničilo letisko v ukrajinskom meste Dnipro. Šéf tamojšej vojenskej administratívy Valentyn Rezničenko na komunikačnej platforme Telegram v nedeľu napísal, že letisko zasiahol ďalší útok.
• Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová včera uviedla, že v oblasti okolo Kyjeva, odkiaľ sa nedávno stiahli ruské vojská, bolo doposiaľ nájdených 1222 tiel.
• Ukrajinská pohraničná stráž oznámila, že zabránila takmer 2200 mužom vo veku brannej povinnosti opustiť krajinu, čo je od začiatku vojny s Ruskom zakázané.

SVET

• Rakúsky kancelár Karl Nehammer sa v pondelok v Moskve stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Cieľom Nehammerovej návštevy je podpora mierového dialógu.
• Európska únia znovu otvorila svoje diplomatické zastúpenie v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev po tom, ako ho po ruskej invázii na Ukrajinu dočasne premiestnila do Poľska.
• Pápež František vyzval včera Moskvu a Kyjev, aby uzavreli veľkonočné prímerie, ktoré by viedlo k rokovaniam o trvalom mieri.
• Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v nedeľu uviedla, že dotazník, ktorý počas návštevy Kyjeva odovzdala ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, predstavuje veľmi dôležitý krok vpred. Na základe odpovedí Ukrajiny sa rozhodne, či bude odporúčať túto krajinu ako kandidáta na vstup do EÚ.
• Na zbierkovom účte ukrajinského veľvyslanectva v ČR, ktoré za vybrané peniaze nakupuje zbrane pre ukrajinskú armádu, sa od darcov vyzbierala už takmer miliarda českých korún. Informovala o tom v nedeľu ukrajinská ambasáda v Prahe.

SLOVENSKO

• Systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý dalo Slovensko Ukrajine, nie je zničený. Na sociálnej sieti o tom informoval premiér SR Eduard Heger. Reagoval tak na dezinformácie, ktoré sa v posledných hodinách objavili na internete. To, že ide o dezinformácie, oficiálne potvrdila aj ukrajinská strana.

 

Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com