Ministerstvo obrany: Prehľad informácií k ruskému útoku na Ukrajinu za piatok 8.4.2022

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PIATOK 8.4.2022.

UKRAJINA

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera uviedol, že skaza, akú zanechali ruské sily v ukrajinskom meste Boroďanka severozápadne od Kyjeva, je „oveľa strašnejšia“ než situácia v neďalekej Buči.
• V ukrajinskom meste Boroďanka ležiacom v Kyjevskej oblasti objavili pod dvoma zničenými budovami telá dovedna 26 ľudí. Uviedla to vo štvrtok ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová. Ukrajinské úrady začali Boroďanku prehľadávať po odsune ruských vojakov.
• Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba zdôraznil, že jeho krajina potrebuje dodávky zbraní od členských štátov NATO do niekoľkých dní, inak bude neskoro.
• Nemecko zachytilo vo vysielačkách komunikáciu ruských vojakov, v ktorej priznávajú, že v ukrajinskom meste Buča zabili civilistov. Informoval o tom včera nemecký magazín Der Spiegel.

SVET

• Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov pozastavilo členstvo Ruska v Rade OSN pre ľudské práva.
• Šéf európskej diplomacie Josep Borrell navrhol navýšiť vojenskú pomoc pre Ukrajinu o ďalších 500 miliónov eur. Navýšenie vojenskej pomoci musí ešte schváliť 27 členských krajín EÚ.
• Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odmietol vo štvrtok novinárom prezradiť podrobnosti o dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine, ktoré sú súčasťou nového balíka pomoci. Zároveň opäť zdôraznil, že vojna môže potrvať ešte niekoľko rokov.
• Britské ministerstvo obrany vo svojej pravidelnej správe uviedlo, že ruskí vojaci sa úplne stiahli zo severu Ukrajiny. Časť z nich odišla do Bieloruska a Ruska, ďalšie jednotky budú bojovať na východnej Ukrajine.
• Členské štáty Európskej únie schválili vo štvrtok v poradí už piaty balík protiruských sankcií, medzi ktoré patrí aj zákaz dovozu uhlia z Ruska. Štyri kľúčové ruské banky budú zároveň v súlade s novými sankciami odstrihnuté od systému SWIFT.

SLOVENSKO

• Slovenský premiér Eduard Heger, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a šéf európskej diplomacie Josep Borrell sa dnes stretnú s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Slovensko podporuje vytvorenie medzinárodného tribunálu na potrestanie vojnových zločincov na Ukrajine. Eduard Heger preto ponúkne ukrajinskému prezidentovi tím odborníkov na vyšetrovanie vojnových zločinov v Buči a ďalších mestách.
• Krajiny Severoatlantickej aliancie musia byť pripravené pomôcť Ukrajine aj s dodávkami modernejších zbraní, nielen tých sovietskeho typu. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok po skončení dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli.

Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com