MINISTERSTVO OBRANY: Prehľad informácií k ruskému útoku na Ukrajinu Streda 4.5.2022

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 4.5.2022.

UKRAJINA 
• Zakarpatskú oblasť na Ukrajine ležiacu pri hraniciach so Slovenskom zasiahla včera raketa. Rakety zasiahli železničnú infraštruktúru pri meste Volovec, ktoré leží sto kilometrov od slovenských hraníc.
• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na stredu uviedol, že z areálu oceliarní Azovstaľ v obliehanom ukrajinskom meste Mariupol sa podarilo evakuovať 156 ľudí.
• Ruský prezident Vladimir Putin by mohol oficiálne vyhlásiť vojnu Ukrajine už 9. mája. Informovala o tom spravodajská televízia CNN, podľa ktorej by vyhlásenie vojny Putinovi umožnilo plnú mobilizáciu ruských záložných síl.
• Ruské útoky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny si v utorok vyžiadali celkovo 21 civilných obetí a 27 zranených. Informoval o tom miestny gubernátor Pavlo Kyrylenko.
• Ukrajinský parlament v utorok schválil zákon zakazujúci činnosť politických strán, ktoré ospravedlňujú, uznávajú alebo popierajú ozbrojenú agresiu Ruska voči Ukrajine.

SVET 
• Britský premiér Boris Johnson v utorok počas videopríhovoru k ukrajinskému parlamentu vyhlásil, že Ukrajina porazí Rusko a opäť bude slobodnou krajinou. Rozhodnutie šéfa Kremľa spustiť ofenzívu na Ukrajine nazval Johnson „gigantickým omylom, aký môže spraviť len autokrat“.
• Ruský prezident Vladimir Putin v telefonickom rozhovore s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom vyzval Západ, aby prestal dodávať zbrane Ukrajine.
• Maďarský premiér Viktor Orbán počas aprílovej návštevy vo Vatikáne pápežovi Františkovi povedal, že Rusi majú plán ukončiť vojnu na Ukrajine 9. mája. V rozhovore pre taliansky denník Corriere Della Sera, ktorý bol publikovaný v utorok, to povedal najvyšší pontifex.
• Predstavitelia EÚ včera neskoro večer odovzdali členským štátom návrh nového balíka sankcií voči Rusku pre jeho inváziu Ukrajiny. Euroblok však zatiaľ nedosiahol konsenzus v súvislosti s navrhovaných zákazom dovozu ruskej ropy. Európska komisia navrhuje postupne úplne zakázať dovoz ropy z Ruska. Tento proces by mal podľa návrhu trvať šesť až osem mesiacov, s výnimkou Slovenska a Maďarska, ktoré by dostali na zavedenie embarga viac času.

SLOVENSKO 
• Na Slovensku sa bude opravovať a modernizovať ukrajinská bojová technika. Štátna akciová spoločnosť Konštrukta – Defence už uzatvorila kontrakt.

Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com