Ministerstvo obrany: Prehľad informácií k ruskému útoku na Ukrajinu

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 9.3.2022.
 UKRAJINA
• Rusko oznámilo, že od dnešného rána – 08.00 h SEČ, bude na Ukrajine platiť humanitárne prímerie, počas ktorého má prebehnúť evakuácia civilistov.
• Ukrajina hlási odrazenie ďalších ruských útokov na mestá Mykolajiv a Charkov. Moskva naopak tvrdí, že pri Mariupole postúpili jednotky Doneckej ľudovej republiky po ukončení prímeria o ďalších 800 až 900 metrov. Ukrajinské úrady obviňujú ruské sily, že nedodržiavajú dohodnuté prímerie.
• Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa Ukrajinci nevzdajú a o svoju krajinu budú bojovať za každú cenu. Zelenskyj to povedal v utorkovom prejave k britským poslancom.
• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjadril ochotu viesť rozhovory o štatúte separatistických regiónov na východe krajiny a čiernomorského polostrova Krym anektovaného Ruskom. Zároveň dal jasne najavo, že neustúpi požiadavkám Moskvy.
• V dôsledku ruských útokov nedokáže poskytovať pacientom zdravotnú starostlivosť viac než 60 ukrajinských nemocníc. Rusko útoky na civilné ciele na Ukrajine naďalej popiera.
• Podľa tvrdení Kremľa ruské sily prevzali plnú kontrolu nad jadrovou elektrárňou v Záporoží. Ako uviedla ruská národná garda, zamestnanci zariadenia pracujú v bežnom režime a ukrajinskí obrancovia odovzdali zbrane a boli prepustení.
• Systémy monitorujúce zariadenia s rádioaktívnym odpadom v Černobyli prestali odosielať údaje Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu. Na začiatku invázie sa areálu tejto bývalej jadrovej elektrárne zmocnili ruskí vojaci a odvtedy tam podľa ukrajinskej strany nedošlo k vystriedaniu pracovníkov dohliadajúcich na zabezpečenie objektu.
 SVET
• Americký prezident Joe Biden oznámil zákaz dovozu ruskej ropy, plynu a ďalších energií do USA.
• Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na americký zákaz dovozu ruskej ropy vydal výnos, ktorým sa obmedzuje alebo zakazuje dovoz určitých produktov a surovín do Ruska a vývoz komodít tohto druhu z Ruska. Tieto opatrenia budú platiť do konca roku 2022.
• Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi uviedol, že počet utečencov z Ukrajiny už prekonal hranicu dvoch miliónov. Od začiatku ruskej invázie bolo podľa najnovších údajov Úradu vysokej komisárky OSN pre ľudské práva zabitých 406 civilistov a 801 utrpelo zranenia.
• Poľsko je pripravené premiestniť všetky svoje stíhačky typu MiG-29 na vojenskú základňu Ramstein v Nemecku a dať ich k dispozícii Spojeným štátom. Spojené štáty však včera túto ponuku Varšavy odmietli. Washington zároveň vyjadril v súvislosti s touto poľskou ponukou „prekvapenie“. Navrhované odovzdanie strojov Američanom totiž nebolo podľa vyjadrenia zástupkyne americkej diplomacie vopred dohodnuté.
• Ruský a ukrajinský minister zahraničných vecí sa vo štvrtok stretnú v Turecku, potvrdila Moskva. Stretnutie navrhlo Turecko. Odkedy Rusko napadlo Ukrajinu pôjde medzi oboma krajinami o schôdzku na doposiaľ najvyššej úrovni.
 SLOVENSKO
• Na základe žiadosti Severoatlantickej aliancie sa Holandsko a Nemecko pripravujú na dodávku systému protivzdušnej obrany Patriot na Slovensko.
• Slovenský premiér Eduard Heger po summite krajín Vyšehradskej skupiny a Spojeného kráľovstva v Londýne vyhlásil, že je potrebné posilniť celú Európu, nielen východné krídlo NATO. Zároveň privítal plán Európskej komisie na zníženie energetickej závislosti od Ruska.
• Minister obrany SR Jaroslav Naď sa v utorok telefonicky spojil s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom. Predmetom rozhovoru bola aktuálna bezpečnostná situácia, ktorú výrazne ovplyvňuje vojenská agresia Ruska na Ukrajine a posilnenie spolupráce pri ochrane Aliancie a jej východnej hranice.
• Ministerstvo obrany SR má záujem zbaviť sa v čo najkratšom čase stíhačiek typu MiG-29, no nateraz Slovensko nemá náhradu. Vyhlásil to minister obrany SR Jaroslav Naď. V súvislosti s medializovanou správou o zámere Poľska darovať svoje MiGy Spojeným štátom Naď zdôraznil, že Slovenská republika komunikuje so spojencami jasne a priamo a nie prostredníctvom tlačových správ a odkazov na sociálnych sieťach.
Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com